18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do europarlamentu: Głośne nazwiska gwarantują ostrą kampanię

Agata Pustułka
Kazimierz Kutz i Jerzy Buzek wystartują z konkurencyjnych list
Kazimierz Kutz i Jerzy Buzek wystartują z konkurencyjnych list arc
25 maja wybierzemy posłów do Parlamentu Europejskiego. Województwo śląskie może liczyć na sześć do nawet dziesięciu mandatów. Na śląskich listach znajdą się tzw. ogólnopolskie nazwiska Kazimierz Kutz, Jerzy Buzek i Marek Migalski, co gwarantuje emocje i ostrą walkę.

Kazimierz Kutz ma wystartować z Europy Plus, Jerzy Buzek będzie "jedynką" Platformy Obywatelskiej, zaś Marek Migalski ugrupowania Gowina "Polska Razem".

KLIKNIJ I ZAGŁOSUJ:
PLEBISCYT GŁOŚNI LUDZIE 2013

Im więcej osób pójdzie do urn, tym więcej będziemy mieli europarlamentarzystów. Może się zdarzyć, że któreś z województw, np. kujawsko-pomorskie, nie zdobędzie żadnego mandatu. Śląska lista kandydatów do europarlamentu będzie równie ciekawa jak warszawska.

Nie wiadomo, który na liście będzie pewniak dwóch ostatnich wyborów listy SLD, czyli Adam Gierek. Z pierwszego miejsca ma bowiem wystartować poseł Marek Balt, szef lewicy w regionie. Historia jednak uczy, że nazwisko Gierek jest "biorące" także z innych miejsc, o czym boleśnie przekonał się ostatnio były senator Jerzy Markowski. To on był "jedynką" SLD, ale i tak przegrał rywalizację z synem byłego pierwszego sekretarza KC PZPR.

Najmniej problemów z ułożeniem listy ma PO, bo tu obok oczywistego Buzka, na drugim miejscu planowany jest start byłej minister edukacji Krystyny Szumilas, zaś z trzeciego ma walczyć o mandat europoseł Jan Olbrycht. Nie wiadomo, które miejsce otrzyma europosłanka Małgorzata Handzlik, która w 2012 r. zrezygnowała z funkcji skarbnika eurodelegacji PO-PSL, bo pojawiły się podejrzenia dotyczące rzekomego wyłudzenia przez nią pieniędzy z kasy europarlamentu. Ostatecznie PE nie zgodził się na uchylenie jej immunitetu.

W pełni udaną kadencję miał natomiast Bogdan Marcinkiewicz. O miejsce w Brukseli zamierzają też walczyć posłowie Marek Plura oraz Jerzy Ziętek, którzy również mają swoje żelazne elektoraty.

Niezbyt oczywista wydaje się sytuacja PiS. Część działaczy Prawa i Sprawiedliwości jest pewna, że z pierwszego miejsca wystartuje Bolesław Piecha, obecnie senator. O "jedynkę" zabiega też posłanka Izabela Kloc. Miejsce w czołówce ma też ponoć zapewnione posłanka Jadwiga Wiśniewska. Przyglądając się prawej stronie sceny politycznej, nie należy lekceważyć "jedynki" Solidarnej Polski, czyli Tadeusza Cymańskiego, który chociaż jest "spadochroniarzem", ma atut w postaci rozpoznawalności.
Europa Plus skupiająca kilka lewicowych ugrupowań oraz Twój Ruch Janusza Palikota, proponując Kutzowi pierwsze miejsce nie bez powodu liczy na wzmocnienie listy. Kutz może być godnym rywalem Buzka, którego wynik będzie też odzwierciedleniem aktualnych sympatii politycznych na Śląsku do Platformy Obywatelskiej.

KLIKNIJ I ZAGŁOSUJ:
PLEBISCYT GŁOŚNI LUDZIE 2013

- To będzie pojedynek gigantów, ale trudno spodziewać się, by premier Buzek powtórzył swój rekord z poprzednich wyborów. Kutz odbierze mu sporo śląskiego elektoratu - ocenia dr Tomasz Słupik, politolog z UŚ.

Oczywiście wybory do europarlamentu rządzą się swoimi prawami i w pierwszej kolejności liczą się głośne nazwiska kandydatów, ale nie zapominajmy, że dla Polaków będzie to pierwsza możliwość uzewnętrznienia swoich politycznych emocji. - Dlatego liczyć się będzie mobilizacja wyborców. Jak zawsze należy się niestety spodziewać niezbyt wysokiej frekwencji, a więc wygra ta partia, która zdoła zmobilizować więcej zwolenników - mówi Słupik.

Poprzednie wybory

Za nami dwie kampanie do Parlamentu Europejskiego. Charakteryzowała je przede wszystkim niska frekwencja.

W 2004 roku w województwie śląskim do urn poszło zaledwie 20 proc. uprawnionych do głosowania. W 2009 roku głosujących było wprawdzie 24,5 proc., ale też nie możemy tego wyniku uznać za satysfakcjonujący.

Wybory w regionie zdecydowanie wygrała Platforma Obywatelska, zdobywając poparcie aż 56,17 proc. głosujących. Sam Jerzy Buzek zdobył 393 tys. głosów, Jan Olbrycht 47,4 tys. głosów, Małgorzata Handzlik 41,6 tys. głosów, a Bogdan Marcinkiewicz, największa personalna niespodzianka, 10,4 tys. głosów.

W tej kadencji Parlamentu Europejskiego region reprezentuje sześcioro przedstawicieli naszego województwa. Obok czwórki z PO są to: Marek Migalski, który startował z listy PiS zdobywając 112 tys. głosów oraz Adam Gierek (SLD), którego poparło 69 tys. wyborców.

W kadencji 2004-2009 mieliśmy ośmioro europosłów, a wśród nich o dwie panie więcej niż obecnie, bo z listy SLD we-szła Genowefa Grabowska oraz z Unii Wolności Grażyna Staniszewska. AGA

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Najpiękniejsze kolędy [TEKSTY + MUZYKA] Która najlepsza? ZAGŁOSUJ
*Najlepsze piosenki świąteczne na Boże Narodzenie PLAYLISTA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!