Bój z czasem

  Bój z czasem

  Artur Kiełbasiński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Polacy najlepiej pracują pod presją. Gdy jest czas, "luzik", nie ma szans na jakąkolwiek mobilizację. Widać to idealnie na przykładzie polskich stoczni.

  Sprawy idą wtedy zbyt wolno, w szeregi wkrada się chaos. Jedynym ratunkiem jest presja - najlepiej potężna i zewnętrzna.

  Widać to idealnie na przykładzie polskich stoczni. Dawno nie było tylu dyskusji, spekulacji, rozmów. Dowodzi to także przykrej prawdy, że w Polsce każdy kolejny rząd widzi tylko te problemy, o których głośno jest na ulicach. Nie ma planowania strategicznego, nie ma systemu monitoringu zagrożeń. Wszystko działa na zasadzie - jakoś to będzie.

  Nie ma co kryć - "jakoś to będzie" także ze stoczniami. Wprawdzie przekroczyliśmy wszelkie terminy wyznaczone do prywatyzacji, wprawdzie nikt dokładnie nie wie, jaka była realna wartość pomocy publicznej, ale "jakoś to będzie". Unia odpuści z terminami (bo nikt normalny nie doprowadzi do zwolnienia kilkudziesięciu tysięcy osób), pomoc publiczną jakoś się doszacuje.

  Problem w tym, że wszystko jest robione na ostatnią chwilę, bez czasu na głębszą refleksję, bez szansy na wizję sięgającą dalej niż pół roku. W efekcie grozić może nam byle jaka i ekspresowa prywatyzacja, na zasadzie - byle sprzedać.

  I w tym miejscu trzeba zadać pytanie najważniejsze - czy z tego pośpiechu wyciągniemy wnioski na przyszłość. Czy będziemy "gasić pożary", czy raczej im zapobiegać? Bo za którymś razem gaszenie w ostatniej chwili może się nie udać. I wówczas wszyscy będą się temu dziwić... W sumie nie wiadomo czemu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo