Każdego dnia oddychają cementem

  Każdego dnia oddychają cementem

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Po deszczu jest zawsze lepiej, ale kiedy robi się sucho i do tego wieje wiatr - to wręcz oddychamy cementem - żalą się mieszkańcy ul. Wschodniej w Gdańsku. W bliskim sąsiedztwie ich domów od kilku lat działa betoniarnia
  - Kurz z mebli trzeba wycierać kilka razy dziennie, ubrania i pościel, które wywieszamy na dworze, po wysuszeniu nadają się ponownie do prania, to co rośnie w ogrodzie pokryte jest warstwą szarego pyłu, a do tego przejeżdżające samochody wzniecają tumany kurzu - wylicza Violetta Gusowska, której dom znajduje się tuż przy wjeździe na teren firmy. - Moje dzieci często chorują na nieżyty gardła.

  Na podobne dolegliwości zwracają uwagę również inni mieszkańcy. Skarżą się też pracownicy działającej w pobliżu zakładu szkoły nauki jazdy. W lipcu 2006 r. na placu manewrowym doszło tu do wypadku. W czasie napełniania cementu do silosów, wykonującemu manewr motocykliście cement zasypał oczy.

  - Zdajemy sobie sprawę, że zakład stąd nie zniknie, ale zależy nam, by bardziej dbał, by nie utrudniać nam życia - podkreślają mieszkańcy. - Może wystarczyłoby zainstalowanie specjalnych mat na wjeździe - proponują.

  Dlaczego tak blisko siebie znajdują się budynki mieszkalne i zakład? Okazuje się, że teren w okolicach ul. Wschodniej nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, choć wcześniej - po stronie północnej - funkcjonował jako przemysłowy, a po południowej - rolniczy. O warunkach zabudowy decydują urzędnicy.

  - Teren zakładu jest regularnie sprzątany, ale jesteśmy otwarci na współpracę ze społecznością lokalną i możemy to robić częściej - mówi Jolanta Cielsielska, kierownik komunikacji Lafarge w Polsce. - Spełniamy wszystkie normy, stosujemy najnowocześniejsze filtry i prowadzimy stały monitoring. Bezpieczeństwo i ochrona środowiska to priorytety firmy.


  Skontrolujemy

  Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska w Urzędzie Miejskim w Gdańsku

  Około półtora roku temu problem z oddziaływaniem zakładu na środowisko zgłosili do nas mieszkańcy. Przeprowadziliśmy wtedy kontrolę, która potwierdziła wcześniejsze nieszczelności w procesie produkcyjnym. Zostały one usunięte i od tego czasu nie wpływały już do nas żadne skargi.

  Dopiero w ubiegłym tygodniu zgłosił się do nas radny Lech Kaźmierczyk z informacją, że mieszkańcy ul. Wschodniej ponownie skarżą się na negatywne skutki oddziaływania zakładu. Zapewniam, że wkrótce przeprowadzimy kontrolę.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo