Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014. Kto wystartuje z...

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014. Kto wystartuje z Pomorza?

Łukasz Kłos

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Janusz Lewandowski, Jarosław Wałęsa (od lewej)

Janusz Lewandowski, Jarosław Wałęsa (od lewej) ©Karolina Misztal, Tomasz Bołt/Archiwum

Rozpoczynają się pierwsze, nieformalne jeszcze przygotowania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Oficjalnie ich termin ustalono na maj 2014 roku, jednak już dziś w partiach politycznych trwają ciche przymiarki do strasburskich ław. Kto wystartuje z Pomorza?
Janusz Lewandowski, Jarosław Wałęsa (od lewej)

Janusz Lewandowski, Jarosław Wałęsa (od lewej) ©Karolina Misztal, Tomasz Bołt/Archiwum

- W przyszłym roku są wybory do Europarlamentu. Będę się ubiegał o rekomendację mojego koła i miejsce na liście - poinformował Jarosław Wałęsa w wywiadzie dla "Dziennika Bałtyckiego" już w październiku tego roku. Dziś ta deklaracja zdaje się być wciąż aktualna. Tym bardziej że syn byłego prezydenta ma poważne szanse na reelekcję. W 2009 roku zdobył aż 74 tys. głosów, startując z ostatniego, 10 miejsca na liście.
Dziś niektóre sondaże wskazują go nawet jako realnego kontrkandydata na prezydenta Gdańska dla obecnie urzędującego Pawła Adamowicza. Tyle że Wałęsa już kilkakrotnie przekonywał, że w najbliższym czasie nie interesują go samorządowe konkury.

Drzwi do Europarlamentu zdają się również stać otworem dla Janusza Lewandowskiego. Przed niemal pięcioma laty zdobył on rekordowe poparcie ponad 100 tys. głosów (i to pomimo niskiej, bo 28-procentowej frekwencji). Krótko po zwycięstwie w wyborach do Europarlamentu przesiadł się jednak z ław na fotel komisarza ds. planowania finansowego i budżetu w Komisji Europejskiej. Przepisy unijne nie pozwalają łączyć obu funkcji, więc mandat po Lewandowskim objął kolejny na liście Jan Kozłowski (dla europejskiego mandatu zrezygnował z funkcji marszałka województwa pomorskiego).

Natomiast o swoje szanse wyborcze poważnie może się obawiać Tadeusz Cymański - europoseł wybrany z listy Prawa i Sprawiedliwości, dziś należący do Solidarnej Polski. Sondaże polityczne od dłuższego czasu wykazują śladowe poparcie dla SP. Nie pomagają nawet częste wizyty w telewizyjnym studiu czołowych przedstawicieli tego ugrupowania. Z tego też względu pod dużym znakiem zapytania stoi reelekcja innego z europosłów pochodzących z Pomorza - Jacka Kurskiego. Ten gdańszczanin w 2009 roku stanął do rywalizacji wyborczej z okręgu obejmującego województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie.

O europoselski mandat z pewnością będzie się też ubiegała Joanna Senyszyn z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Choć związana z Pomorzem, w 2009 roku postanowiła wystartować z okręgu małopolskiego. I jako jedyna lewicowa kandydatka odniosła sukces. Dziś jej powrót na Pomorze wydaje się mało prawdopodobny.

Całą treść artykułu można przeczytać w piątkowym (27.12) wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" i na stronie prasa24.pl.Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

NASZE AKCJE

Wideo