Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Od początku 2013 roku wskutek zatrucia czadem zmarło 6 osób

Kazimierz Netka
Archiwum
Od początku roku w województwie pomorskim wskutek działania czadu sześć osób straciło życie, a 228 - podtruło się. Tlenek węgla jest ciągle bardzo groźny. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza w Boże Narodzenie, kiedy nasza uwaga skierowana jest na świętowanie.

Podczas bieżącego sezonu grzewczego, czyli od połowy września najwięcej osób ucierpiało 7 grudnia,w Lęborku. Tam czadem zatruło się 6 osób, w tym kobieta licząca prawie 100 lat życie.
- Na szczęście nikt nie zginął - mówi Tomasz Szulc, oficer operacyjny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

Pogotowie ratunkowe i strażacy wezwani zostali na pomoc o godzinie 4.52, czyli w nocy. Następnego dnia lekarze i strażacy śpieszyli na ratunek po południu, o godzinie 17.46, w jednej z wsi, w powiecie słupskim. Tlenek węgla zaatakował tam 3 osoby.

- Do zatruć dochodzi często z powodu niewiedzy domowników - mówi Tadeusz Konkol, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. - Często również z przeświadczenia, że takie nieszczęście może się zdarzyć wszędzie, lecz nie u nas. Trzeba być ostrożnym. Może warto zaopatrzyć się w urządzenia ostrzegające, w czujki. Może warto zrobić taki prezent komuś pod choinkę! W skali kraju, w poprzednim sezonie grzewczym, czad zabił aż ponad 90 osób!

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia – czytamy na stronie internetowej www.kgpsp.gov.p - Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania (m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy) spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni, czy też zapchanego i nieszczelnego przewodu kominowego lub uszkodzonego połączenia między kominami i piecami.

Szczelnie pozamykane okna (czasami jeszcze dodatkowo uszczelnione), pozaklejane kratki, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają, że w naszych mieszkaniach lub domach możemy nie być bezpieczni. W niewietrzonych pomieszczeniach bardzo łatwo może dojść do tragedii.

Do zatruć często dochodzi także w nowo wyremontowanych mieszkaniach, z nowymi piecami, nie mającymi indywidualnych przewodów napowietrzających i gdzie z przyczyn oszczędnościowych zlikwidowano (zasłonięto) przewody wentylacyjne, a okna i drzwi są zbyt szczelne. Mieszkanie doskonale szczelne „nie oddycha”; brak dostępu tlenu może doprowadzić do tragedii.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki