LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH 2014. Wydatki na refundację leków...

LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH 2014. Wydatki na refundację leków na cukrzycę nieracjonalne? [PEŁNA LISTA]

PAP

PAP

Aktualizacja:

PAP

LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH 2014. Wydatki na refundację leków na cukrzycę nieracjonalne? [PEŁNA LISTA]
LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH 2014. Wydatki na refundację leków na cukrzycę nieracjonalne? [PEŁNA LISTA]

©Archiwum

Nowa lista leków refundowanych na 2014 rok. W nowym projekcie listy refundacyjnej brak nowoczesnych leków inkretynowych na cukrzycę typu 2. Tymczasem od 1 maja 2013 r. dla osób ze stanem przedcukrzycowym refundowany jest stary, tani lek, którego zakup pacjenci mogą finansować sami. To nieracjonalne – oceniają diabetolodzy.
W rozmowie z PAP diabetolodzy podkreślali, że świadczy to o nieadekwatnym do potrzeb pacjentów gospodarowaniu środkami z budżetu służby zdrowia. Zwrócili też uwagę, że Ministerstwo Zdrowia wielokrotnie zapowiadało, iż z wykazu leków refundowanych będą znikać leki tanie, których zakup pacjenci mogą finansować z własnej kieszeni.

LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH 2014. PEŁNA LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH OD 1.01.2014- Tymczasem, od 1 maja dla osób, u których zdiagnozuje się stan przedcukrzycowy, refundowany jest tani doustny lek metformina.
A ponieważ w Polsce mamy około 2,5 mln osób ze stanem przedcukrzycowym, może to kosztować budżet od 50 mln do 100 mln złotych – powiedział w rozmowie z PAP prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD). Stan przedcukrzycowy jest zaburzeniem metabolizmu glukozy, które znacznie zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2.

Jak ocenił diabetolog, jest to o tyle nieracjonalna decyzja, że miesięczna terapia metforminą kosztuje obecnie od 8 do najwyżej kilkunastu złotych, co oznacza, że pacjentów stać na to, by płacić za nią z własnej kieszeni.

Według prof. Czupryniaka w Unii Europejskiej metforminę refunduje się w stanie przedcukrzycowym jedynie w dwóch bardzo bogatych krajach – Szwajcarii i Finlandii.

1 3 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nowy

nowy (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Profilaktyka przedwszystkim,zgadzam sie.Szkoda tylko ze fefundacji nie ustalaja ludzie chorzy, ktorzy nie maja pojecia jak ciezko jest ludziom napdawde chorym!!!. Cukrzyca typu 2? Dobra rada dla...rozwiń całość

Profilaktyka przedwszystkim,zgadzam sie.Szkoda tylko ze fefundacji nie ustalaja ludzie chorzy, ktorzy nie maja pojecia jak ciezko jest ludziom napdawde chorym!!!. Cukrzyca typu 2? Dobra rada dla chorych> nie zrec byle czego i gdzie popadnie!!!! Zajac sie sportem i ustalic soboe odpowiedni program dietetyczny, a samo przejdzie:-) zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Zobacz koniecznie!

Wideo