Menu Region

LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH 2014. Wydatki na refundację leków...

LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH 2014. Wydatki na refundację leków na cukrzycę nieracjonalne? [PEŁNA LISTA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

PAP

PAP

1Komentarz Prześlij Drukuj
LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH 2014. Wydatki na refundację leków na cukrzycę nieracjonalne? [PEŁNA LISTA] LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH 2014. Wydatki na refundację leków na cukrzycę nieracjonalne? [PEŁNA LISTA]

(© Archiwum)

Nowa lista leków refundowanych na 2014 rok. W nowym projekcie listy refundacyjnej brak nowoczesnych leków inkretynowych na cukrzycę typu 2. Tymczasem od 1 maja 2013 r. dla osób ze stanem przedcukrzycowym refundowany jest stary, tani lek, którego zakup pacjenci mogą finansować sami. To nieracjonalne – oceniają diabetolodzy.
W rozmowie z PAP diabetolodzy podkreślali, że świadczy to o nieadekwatnym do potrzeb pacjentów gospodarowaniu środkami z budżetu służby zdrowia. Zwrócili też uwagę, że Ministerstwo Zdrowia wielokrotnie zapowiadało, iż z wykazu leków refundowanych będą znikać leki tanie, których zakup pacjenci mogą finansować z własnej kieszeni.

LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH 2014. PEŁNA LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH OD 1.01.2014- Tymczasem, od 1 maja dla osób, u których zdiagnozuje się stan przedcukrzycowy, refundowany jest tani doustny lek metformina.
A ponieważ w Polsce mamy około 2,5 mln osób ze stanem przedcukrzycowym, może to kosztować budżet od 50 mln do 100 mln złotych – powiedział w rozmowie z PAP prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD). Stan przedcukrzycowy jest zaburzeniem metabolizmu glukozy, które znacznie zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2.

Jak ocenił diabetolog, jest to o tyle nieracjonalna decyzja, że miesięczna terapia metforminą kosztuje obecnie od 8 do najwyżej kilkunastu złotych, co oznacza, że pacjentów stać na to, by płacić za nią z własnej kieszeni.

Według prof. Czupryniaka w Unii Europejskiej metforminę refunduje się w stanie przedcukrzycowym jedynie w dwóch bardzo bogatych krajach – Szwajcarii i Finlandii.

1 3 »
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

nowy

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nowy (gość)  •

Profilaktyka przedwszystkim,zgadzam sie.Szkoda tylko ze fefundacji nie ustalaja ludzie chorzy, ktorzy nie maja pojecia jak ciezko jest ludziom napdawde chorym!!!. Cukrzyca typu 2? Dobra rada dla chorych> nie zrec byle czego i gdzie popadnie!!!! Zajac sie sportem i ustalic soboe odpowiedni program dietetyczny, a samo przejdzie:-)

odpowiedzi (0)

skomentuj