18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku bezpieczny dla pacjentów [ZDJĘCIA]

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Certyfikat akredytacyjny Centrum Monitorowania Jakości UJ przyznało Ministerstwo Zdrowia Szpitalowi im. Mikołaja Kopernika, który od 30 września br. funkcjonuje jako spółka. To kolejny tytuł istotny dla pacjentów, którzy się tu leczą.

Placówka z styczniu br. otrzymała tytuł "Szpital Przyjazny Dziecku", w kwietniu kolejny - "Szpital bez bólu", akredytacja jest kolejnym dokumentem gwarantującym bezpieczeństwo pacjentów - tłumaczy Dariusz Kostrzewa, prezes spółki "Copernicus", która prowadzi szpital. - To dowód, że szpital oferuje chorym świadczenia najwyższej jakości, że personel postępuje zgodnie z obowiązującymi standardami i procedurami. Zdobycie akredytacji nie było łatwe. - W pocie czoła pracował nad tym wyznaczony zespół – przyznaje Marzena Olszewska-Fryc, zastępca dyrektora szpitala ds. pielęgniarstwa.

Czytaj także: Pomorskie Centrum Traumatologii zmienia nazwę na Szpital im. Mikołaja Kopernika

Tzw. akredytacja przyznawana jest przez MZ na wniosek Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

- Akredytacja jest potwierdzeniem spełniania przez szpital standardów, co jest bardzo ważne dla pacjenta i jego bezpieczeństwa na każdym etapie leczenia - tłumaczy Jerzy Hennig, dyrektor Centrum. Jest ich w sumie aż 221 i obejmują one swoim zakresem całą działalność szpitala, który jest olbrzymią organizacją. Każdy pacjent traktowany musi być w nim jednak traktowany indywidualnie .

W całej Polsce posiadaniem certyfikatu akredytacyjnego pochwalić się może 136 szpitali. Na Pomorzu, które w ocenie dyrektora Henniga, należy do liderów w tej dziedzinie -już 13. Obok szpitala na Zaspie - certyfikaty akredytacyjne posiada ją szpitale - w Słupsku (dwa - Wojewódzki i "Salus"), Wejherowie, Gdyni, "Dziecięcy" na gdańskich Polankach, szpitale w Kościerzynie, Lęborku Człuchowie, i Chojnicach oraz szpital "Swissmed".

Szpitale marszałkowskie postawiły sobie za punkt honoru zdobycie akredytacji Ministerstwa Zdrowia. - Po pierwsze dlatego, by pacjenci mogli się czuć w nich bezpiecznie, podobnie jak personel medyczny, który czuje się pewniej postępując zgodnie z obowiązującymi w szpitalu procedurami -tłumaczy wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń. - Po trzecie - ze względów czysto ekonomicznych - za tzw. zdarzenia medyczne szpitale będą płacić coraz wyższe odszkodowania, a procedury akredytacyjne zmniejszają ryzyko pomyłek i błędów.

Administracja szpitala chce, by szpital oceniali również pacjenci. Ich głosami wybrana została „Najlepsza Pielęgniarka Roku” Tytuł ten zdobyła Katarzyna Kreft z Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży. Drugie miejsce pacjenci przyznali Irenie Szymańskiej z Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, trzecie – Monice Kowalec z OIOM-u.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki