Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Portret Pomorzan 2013: Rekomendacje dla województwa pomorskiego

Jacek Klein
Przez ostatnie lata wiele zmieniło się na lepsze na Pomorzu. Infrastruktura została rozbudowana, zyskaliśmy nowe połączenia drogowe, morskie i lotnicze ze światem. W coraz mniejszym stopniu odstajemy pod względem poziomu rozwoju od bogatej Europy Zachodniej. Przyciągamy zachodni kapitał tworzący miejsca pracy. Inwestują tutaj także duże firmy krajowe.Kilku problemów wciąż nie udało się rozwiązać. Pomorskie szkoły i uczelnie nie do końca wykorzystują możliwości, jakie daje współpraca z lokalnym biznesem. Ten także  w pełni nie potrafi określić, jakie ma oczekiwania wobec edukacji. W rezultacie rynek pracy obciążony jest dużą liczbą osób bez pożądanych kwalifikacji, a firmy narzekają na brak wykwalifikowanych rąk do pracy i otwartych umysłów. Problem jest o tyle palący, że w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej poważne środki będą kierowane na projekty opracowywane wspólnie przez instytucje naukowe i uczelnie oraz prywatny biznes.Czytaj także: Portret Pomorzan 2013: Spore wyzwania przed regionem [ZAPIS DEBATY, ZDJĘCIA]Kolejnym palącym problemem jest zastopowanie wymiany pokoleniowej. Społeczeństwo się starzeje, coraz więcej osób wchodzi w wiek poprodukcyjny. Utrzymujący się spadek urodzeń może doprowadzi do zapaści nie tylko system emerytalny, ale spowodować spadek popytu, co doprowadzi do recesji. Do tej pory polityka ułatwiająca zakładanie rodzin i wychowywanie dzieci nie przyniosła efektu. Konieczne są rozwiązania wdrażane nie tylko na szczeblu krajowym, ale i samorządowym, nawet poszczególnych przedsiębiorstw.To istotne problemy ważące na zrównoważonym, ale i szybkim rozwoju regionu.
Przez ostatnie lata wiele zmieniło się na lepsze na Pomorzu. Infrastruktura została rozbudowana, zyskaliśmy nowe połączenia drogowe, morskie i lotnicze ze światem. W coraz mniejszym stopniu odstajemy pod względem poziomu rozwoju od bogatej Europy Zachodniej. Przyciągamy zachodni kapitał tworzący miejsca pracy. Inwestują tutaj także duże firmy krajowe.Kilku problemów wciąż nie udało się rozwiązać. Pomorskie szkoły i uczelnie nie do końca wykorzystują możliwości, jakie daje współpraca z lokalnym biznesem. Ten także w pełni nie potrafi określić, jakie ma oczekiwania wobec edukacji. W rezultacie rynek pracy obciążony jest dużą liczbą osób bez pożądanych kwalifikacji, a firmy narzekają na brak wykwalifikowanych rąk do pracy i otwartych umysłów. Problem jest o tyle palący, że w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej poważne środki będą kierowane na projekty opracowywane wspólnie przez instytucje naukowe i uczelnie oraz prywatny biznes.Czytaj także: Portret Pomorzan 2013: Spore wyzwania przed regionem [ZAPIS DEBATY, ZDJĘCIA]Kolejnym palącym problemem jest zastopowanie wymiany pokoleniowej. Społeczeństwo się starzeje, coraz więcej osób wchodzi w wiek poprodukcyjny. Utrzymujący się spadek urodzeń może doprowadzi do zapaści nie tylko system emerytalny, ale spowodować spadek popytu, co doprowadzi do recesji. Do tej pory polityka ułatwiająca zakładanie rodzin i wychowywanie dzieci nie przyniosła efektu. Konieczne są rozwiązania wdrażane nie tylko na szczeblu krajowym, ale i samorządowym, nawet poszczególnych przedsiębiorstw.To istotne problemy ważące na zrównoważonym, ale i szybkim rozwoju regionu. Rekomendacje dla woj. pomorskiego
Pomorze na tle kraju należy do bardziej dynamicznych regionów. Boryka się jednak z problemami oraz posiada atuty, które nie do końca są wykorzystywane dla prężniejszego rozwoju.
Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki