18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

60-lecie Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu [ZDJĘCIA]

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
60-lecie Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu
60-lecie Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Tomasz Bołt
Wybitny lekarz, wspaniały człowiek, charyzmatyczny szef. Tak o 92-letnim dziś profesorze Antonim Hlavatym, nestorze pomorskiej i polskiej ortopedii mówią lekarze, którzy z nim pracowali oraz jego uczniowie. Dziś, podczas uroczystości w Ratuszu Głównomiejskim , zorganizowanej z okazji 60-lecia Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, prof. Antoni Hlavaty został uhonorowany medalem „Zasłużony dla polskiej ortopedii” . Podobnym medalem odznaczono prof. Stanisława Mazurkiewicza, również byłego kierownika tej kliniki.

Prof. Hlavaty urodził się w 1920 roku w Kołomyi w dawnym województwie stanisławowskim. Studia medyczne rozpoczął w 1943 roku we Lwowie, a ukończył je na Uniwersytecie Poznańskim w 1949 roku. W tym samym roku rozpoczął pracę w Klinice Ortopedycznej Akademii Medycznej . Tu zrobił doktorat, habilitował się, otrzymał tytuł profesora. W latach 1967 – 1990 sprawował obowiązki kierownika gdańskiej kliniki. Szczególnie interesowała go chirurgia rekonstrukcyjna ręki, choroby stawu biodrowego oraz patologia kręgosłupa. Oprócz ortopedii jego pasją były góry. Był członkiem Klubu Wysokogórskiego, po Tatrach wędrował latem i zimą. Dla wielu pokoleń lekarzy prof. Hlavaty stał się wzorem.

O 20 lat młodszy prof. Stanisław Mazurkiewicz jest absolwentem AMG. Z Kliniką związany był przez 46 lat (od 1964 do 2010 roku ), w latach 1997 - 2010 roku był jej szefem. Jego główne zainteresowania naukowe to chirurgia stawu kolanowego. Profesor Mazurkiewicz jest niewątpliwie prekursorem artroskopii w Polsce. W życiu codziennym tryskał zawsze niezwykłą energią, którą zresztą emanuje do dzisiaj.

60 lat Kliniki Ortopedii w Gdańsku

Pierwszy oddział przyszłej kliniki ortopedycznej powstał już w lipcu 1945 roku w Akademii Lekarskiej w Gdańsku i przeznaczony był dla dzieci. Urządzono go w pomieszczeniach po byłym oddziale neurochirurgicznym niemieckiej Staatliche Akademie für Praktische Medizin w przy ul. Dębinki 7, gdzie dziś mieści się Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Kierował nim dr Alojzy Maciejewski – przyszły profesor i pierwszy szef powołanej w 1953 roku Katedry i Kliniki Ortopedii AMG.

Rok później oddział przeprowadził się do pawilonu na terenie szpitala, urządzono w nim salę operacyjną, salę gipsową oraz salę gimnastyczną. W sierpniu 1953 r. klinika została przeniesiona do nowych pomieszczeń w przebudowanym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Klinika Ortopedii wraz z oddziałem chirurgii dziecięcej liczyła 80 łóżek.

W szpitalu powstały też dwie poradnie: ortopedyczno-chirurgiczna dla dzieci i poradnia dla chorych po chorobie Heinego-Medina, która w tamtych czasach była ogromnym problemem. Gdy rok później prof. Maciejewski przeniósł się do Łodzi, Katedrę i Klinikę Ortopedii objął doc. dr med. Zygmunt Ambros z Warszawy. Pozostający do tego czasu przy Klinice Ortopedii oddział chirurgii dziecięcej, podniesiony do rangi Kliniki, został włączony w skład powstającego Wydziału Pediatrycznego Akademii Medycznej w Gdańsku.

Nastąpiły zmiany lokalowe oraz podział kadry asystenckiej. W tamtych czasach pracowali w klinice tacy lekarze jak m.in. Nadzieja Bittel – Dobrzyńska, Stanisław Sokół, Marian Teleszyński, Leon Birn, Janina Niwińska, Leszek Portych, Wanda Kondrat. Tu w 1949 roku pracę rozpoczął dr Antoni Hlavaty.

Kadra lekarska, która pozostała w Klinice Ortopedii, wzbogacona w 1955 r. o nowych asystentów: Franciszka Szwaluka, Józefa Szczekota, Andrzeja Faczyńskiego, Stanisława Dańko i Ryszarda Sobocińskiego, stworzyła zwarty zespół, który pod kierunkiem docenta Zygmunta Ambrosa opracował pierwszy po wojnie podręcznik pt.: „Zarys ortopedii ogólnej”.

Zmiany w kadrze

Jesienią 1956 r. do użytku Kliniki Ortopedii oddano pomieszczenia przeznaczone na oddział dla dorosłych. Łączna liczba łóżek wzrosła do 135. Uruchomiono Poradnię Ortopedyczną dla Dorosłych. Klinika zaczęła dyżurować na ostro.

We wrześniu 1957 r. kierowanie kliniką przejął doc. dr med. Alfons Senger z Poznania. Powstała pierwsze rehabilitacja – tzw. Oddziału Usprawniania Leczniczego, którym szefem została dr Ewa Gładkowska. W tym czasie największym problemem ortopedycznym były wrodzone zwichnięcia stawów biodrowych, stopy końsko-szpotawe, gruźlica kostno-stawowa. Do leczenia skolioz wprowadzono spondylodezę przeszczepami kości z piszczeli i żeber. Starano się unowocześnić leczenie złamań kości oraz rozwinąć profilaktykę wrodzonego zwichnięcia biodra. Przeanalizowano etiologię, klinikę i leczenie zmian zwyrodnieniowych biodra.

W kolejnych latach przez klinikę przewinęło się kilkudziesięciu lekarzy , m. in. Roman Okoniewski, Eligiusz Kowalski, Hieronim Ratkowski, Bolesław Buczyński, Zbigniew Poźniak, Janusz Peszkowski, Andrzej Bełdziński, Janusz Ratajski, Zygmunt Bela, Jan Sadowski, Mirosław Laskowski, Kazimierz Czerepak, Alfred Ożga, Jan Chomicz i Mariusz Zawiasa.

Dla pacjentów utworzono przy szpitalu - Warsztaty Ortopedyczne pod wodzą świetnego technika ortopedy Kazimierza Kałużnego z Poznania. 15 marca 1961 roku gotowa była pierwsza para obuwia ortopedycznego. Z czasem w dziale doświadczalnym warsztatów zaczęto przygotowywać materiały do zespoleń kości, zestawy do korekcji bocznych skrzywień kręgosłupa oraz kręgozmyków, wykonywano oprzyrządowanie do stołu operacyjnego oraz urządzenia pomiarowe.

Czytaj dalszy ciąg artykułu na kolejnej stronie.

Obecnie z powodu używania zespoleń renomowanych firm posiadających certyfikaty pracownia pełni funkcję uzupełniania i remontowania oprzyrządowania szpitalnego. Kolejnych 10 lat historii kliniki (1965-1974) to era rozwoju chirurgii ręki, wczesnych interwencji operacyjnych w reumatoidalnym zapaleniu stawów, a także leczenie złamań szyjki kości udowej sposobem Judeta i endoprotezoplastykę Austin-Moore’a oraz wprowadzono operacyjne leczenie bocznych skrzywień kręgosłupa sposobem Harringtona.

W 1965 roku nowym kierownikiem kliniki mianowany został doc. dr hab. med. Antoni Hlavaty .W dziesięcioleciu 1975-1984 wprowadzono m. in. leczenie złamań kości osteosyntezą stabilną oraz zastosowano dwuczęściowe endoprotezoplastyki biodra. W klinice powstał Pododdział Chirurgii Ręki. W kwietniu 1982 r. rozpoczęła pracę Przykliniczna Poradnia Chirurgii Ręki, a następnie Poradnia Bólów Krzyża.

W dziesięcioleciu 1985-1994 rozszerzono wachlarz metod operacyjnych,wprowadzono artroskopię i artroskopowe leczenie operacyjne schorzeń i uszkodzeń stawu kolanowego i ramiennego. Rozpoczęto zabiegi z zakresu mikrochirurgii naczyniowej – replantacje amputowanych palców rąk oraz naczyniowe przeszczepy wielotkankowe. Po przejściu na emeryturę prof. Antoniego Hlavatego, nowym szefem kliniki został wielki ortopeda, wspaniały człowiek i charyzmatyczny lekarz prof. Józef Szczekot, który w 1994 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

Klinika była w tym czasie kuźnią przyszłych ordynatorów oddziałów ortopedii na Pomorzu – w szpitalu na Zaspie (dr med. Mirosław Laskowski), w Wejherowie ( dr med. Andrzej Baranowski). Po nagłej śmierci prof. Józefa Szczekota w 1997 roku, niezwykle bolesnej dla całej ortopedii na Pomorzu, z kliniki odeszło wielu wspaniałych lekarzy, m. in. - Marek Krzemiński (1999) na stanowisko ordynatora ortopedii w Kościerzynie, Jarosław Wittmann, Krzysztof Winiarek do Chojnic na nowy oddział ortopedii. Roman Ostojski oraz Andrzej Kusiak tworzą prywatny Oddział Ortopedii „Jankowo”.

Po śmierci prof. Józefa Szczekota kierownikiem klinik został prof. Stanisław Mazurkiewicz. W styczniu 2004 roku w Szpitalu Wojewódzkim w Gdańsku powołano Oddział Chirurgii Ręki, a w 2007 roku powstała Klinika Chirurgii Ręki Akademii Medycznej w Gdańsku, której kierownikiem do 2008 roku był dr hab. med. Bogusław Baczkowski.

Obecnie tradycje gdańskiej chirurgii ręki kontynuuje w Klinice Ortopedii wraz z kolegami dr Maciej Piotrowski, niestety już po rozwiązaniu Kliniki Chirurgii Ręki.

W pierwszej dekadzie XXI wieku w Klinice Ortopedii wprowadzono nowe techniki leczenia operacyjnego zwłaszcza w leczeniu skolioz i złamań kręgosłupa, artroskopii kolana, barku i stawu skokowego. Wprowadzono nowoczesne techniki w alloplastyce pierwotnej i rewizyjnej stawów biodrowego i kolanowego. Zastosowano alloplastyki stawów ramiennego i łokciowego. W ortopedii dziecięcej stosujemy nowoczesne wieloetapowe leczenie w mózgowym porażeniu dziecięcym i stopie końsko-szpotawej. Wprowadzono powszechnie gwoździowanie śródszpikowe u dzieci i dorosłych. Od 1 lipca 2013 roku kierownikiem Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu jest dr hab. med. Tomasz Mazurek.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki