Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komandosi NATO i UE ćwiczą na wodach Zatoki Gdańskiej

Kazimierz Netka
Komandosi z kilku państw ćwiczyli na wodach Zatoki Gdańskiej. Mieli za zadanie zdobyć wrogi statek. Zadanie to wykonywali w ramach międzynarodowych ćwiczeń „Cobra-13”, a realizowali je żołnierze morskiego zespołu bojowego m.in. z Polski, Finlandii i Norwegii.

Podczas ćwiczenia „Cobra-13”, certyfikującego polskie Dowództwo Wojsk Specjalnych, działa siedem wielonarodowych zadaniowych zespołów bojowych. Jeden z nich – morski, tworzą operatorzy z rodzimej Formozy, norweskiej Marinejegerkommandoen oraz Morskiej Jednostki Działań Specjalnych z Finlandii.

Ćwiczenie pod kryptonimem Cobra-13 to największe ćwiczenie Sił Specjalnych NATO w 2013 r. Uczestniczą w nich żołnierze wojsk specjalnych z 16 państw NATO i Unii Europejskiej. Na lądzie, morzu i w powietrzu ćwiczy prawie 2,5 tysiąca żołnierzy sił specjalnych.

Ponad 1,5 tysiąca operatorów wykona praktycznie bojowe zadania w ramach siedmiu wielonarodowych Zadaniowych Zespołów Bojowych – pięciu lądowych i po jednym morskim i powietrznym. Całością kieruje Dowództwo Komponentu Operacji Specjalnych (SOCC) sformowane na bazie polskiego Dowództwa Wojsk Specjalnych - wynika z informacji, które przekazał nam Sylwester Michalski z polskiego Dowództwa Wojsk Specjalnych (DWS).

Głównym celem ćwiczenia Cobra-13 jest narodowa certyfikacja Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych (SOCC) i potwierdzenie jego zdolności do planowania i kierowania operacjami specjalnymi w ramach sojuszniczej operacji. Jeśli oficerowie z DWS przejdą test pozytywnie, to po raz pierwszy w historii Sił Zbrojnych RP nasze dowództwo tak wysokiego szczebla będzie pełnić dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Polska dołączy tym samym do elitarnego grona sześciu państw, które mają takie uprawnienia (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Włochy i Turcja).

Po zakończeniu ćwiczenia Cobra-13 Polska zadeklaruje zdolność swoich Sił Zbrojnych do dowodzenia sojuszniczymi operacjami specjalnymi.

Wielonarodowe Zadaniowe Zespoły Bojowe utworzone na bazie sił specjalnych Chorwacji, Czech, Finlandii, Litwy, Norwegii, Polski, Słowacji i Węgier ćwiczą w oparciu o trzy główne ośrodki szkolenia poligonowego na terenie Polski: Wędrzyn, Żagań/Świętoszów i rejon Zatoki Gdańskiej. Dowództwo Komponentu będzie ćwiczyło w Kielcach.

Praktyczne działania komandosów na Zatoce Gdańskiej wspiera Marynarka Wojenna (okręty ORP „Wodnik”, ORP „Zbyszko” , ORP „Arctowski”) oraz Siły Powietrzne (śmigłowce Mi 17 , samoloty F-16, CASA i Herkules.) - czytamy na stronie internetowej https://polish.polsofcom.pl. Ćwiczenie wspierają także norweskie śmigłowce Bell 412 oraz fińskie NH90 oraz łodzie szturmowe typu RIB w które wyposażeni są norwescy i fińscy morscy komandosi.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki