Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma sił zbrojnych. Trałowce Marynarki Wojennej w Gdyni będą tylko stacjonować

Ksenia Pisera
T.Bołt
W Marynarce Wojennej rozpoczęły się zmiany związane z reformą systemu dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi RP. Trzy niszczyciele min i pięć trałowców, dotychczas wcielonych w struktury 3. Flotylli Okrętów w Gdyni oraz kilka innych jednostek zostało przydzielonych do Świnoujścia.

Jednak miejscem bazowania dywizjonu nadal będzie port wojenny w Gdyni - zapewnia kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik prasowy 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. - Będą wykonywać również te same zadania. To nie pierwsza taka zmiana, dywizjon trałowców dopiero w 2011 roku został wcielony do flotylli w Gdyni. Już wcześniej był w strukturach jednostki w Świnoujściu.

W skład 13. Dywizjonu Trałowców im. adm floty Andrzeja Karwety wchodzą m.in. niszczyciele min ORP Flaming, ORP Mewa, trałowce ORP Gopło i ORP Mamry oraz Grupa Nurków-Minerów. Na początku listopada ten dywizjon zmienił swoje dotychczasowe podporządkowanie i został przekazany 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

O sensie przekazania dywizjonu przedstawiciele MW nie chcą się wypowiadać, tłumacząc, że zmiany są związane z wdrażaną reformą systemu dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi RP.

Właśnie w związku z tymi zmianami nie tylko dywizjon trałowców zmienił swoje podporządkowanie. Do 3 Flotylli Okrętów włączone zostały m.in. Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego, Poligon Kontrolno -Pomiarowy oraz okręt-muzeum ORP Błyskawica. Szczególnie w tym ostatnim przypadku przedstawiciele MW zapewniają, że nie zajdą w związku z tym żadne znaczące zmiany. Na pokładzie polskiego niszczyciela min pozostanie ekspozycja, wciąż będą tam też mogli wchodzić zwiedzający.

Ustawa reformująca system kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, jak tłumaczą przedstawiciele resortu, ma uprościć i ujednolicić struktury a także dopasować je do mniej licznej armii na czas wojny i pokoju. Zamiast siedmiu najwyższych dowództw i inspektoratów mają funkcjonować cztery organy centralne - w tym zamiast odrębnych dowództw czterech rodzajów sił zbrojnych mają powstać dwa dowództwa połączone. Odrzucenia reformy chciały m.in. PiS i SLD.

Na ten temat czytaj także na stronie gdynia.naszemiasto.pl

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki