Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarcza antyrakietowa w Redzikowie. Testują rakiety, które staną pod Słupskiem

Hubert Bierndgarski
Mat. prasowe
W Redzikowie wyrzutnie rakietowe typu SM3 pojawią się w 2018 roku. Słupskie samorządy liczą na konkretne korzyści z budowy tarczy antyrakietowej w Polsce. Będą nowe grunty, drogi i inwestycje?

Na planach utworzenia w podsłupskim Redzikowie amerykańskiej tarczy antyrakietowej skorzystały już gminy i mieszkańcy regionu słupskiego. Rząd obiecał m.in. budowę i modernizację dróg. Chodzi o budowę nowej drogi szybkiego ruchu ze Słupska do Gdańska. Inwestycja jest w fazie projektów i uzgodnień. Dodatkowo część dróg (trasa Słupsk - Ustka) trafiła pod zarząd dróg krajowych. Lokalne samorządy otrzymały w ramach rekompensaty dodatkowe grunty pod inwestycje. Część obietnic do dzisiaj nie została jednak spełniona.

Tymczasem trwają już testy nowoczesnych rakiet SM3 A, które w 2018 r. staną w podsłupskim Redzikowie. To właśnie tutaj powstaje część amerykańskiej tarczy antyrakietowej. W ubiegłym tygodniu w bazie w Redzikowie byli wojskowi specjaliści z USA. Budowa nowoczesnych silosów, w których pojawią się rakiety, ma się rozpocząć w 2017 r. System ma obsługiwać od 200 do 500 żołnierzy Marynarki Wojennej USA.

Wstępnie na terenie byłej jednostki wojskowej w Redzikowie miało się pojawić 10 silosów z wyrzutniami rakiet do niszczenia rakiet wroga. Rząd USA ostatecznie wycofał się z pomysłu. Jednym z powodów była mała skuteczność tego rodzaju obrony oraz duże koszty instalacji. Według nowej koncepcji w Redzikowie zamiast stałych wyrzutni znajdą się wyrzutnie ruchome. Tarcza ma się składać z wyrzutni Patriot, Thaad i SM3, które będą rozmieszczane wraz ze wzrostem zagrożenia ze strony Iranu. W Redzikowie wyrzutnie SM3 pojawią się w 2018 roku. Wcześniej, w 2015 roku wyrzutnie Patriot i Thaad mają być umieszczone na południu Europy, m.in. w Rumunii. Tutaj już rozpoczęły się prace budowlane.

O testach nowoczesnych rakiet, które będą stacjonować w Polsce, poinformował w Warszawie Wes Kremer, wiceprezes koncernu Raytheon ds. Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej. Według jego informacji z powodu oszczędności w projekcie w Redzikowie pojawią się wyrzutnie rakiet stosowane obecnie na łodziach podwodnych. Całość będzie się składała z modułów, które będzie można bez problemu przewozić i przenosić. Do ich obsługi będą kierowani amerykańscy marynarze. Ciekawostką jest również to, że budowę tarczy w Redzikowie i Rumunii oraz rakiet przechwytujących będzie współfinansował rząd Japonii. Ich budową ma zająć się koncern Mitsubishi Heavy Industries.

Zdaniem wojskowych - polska i rumuńska baza będą stanowić jeden z najważniejszych elementów w systemie ochrony Europy i USA. Dodatkowo, wraz z okrętami i systemami naziemnymi wejdą też w skład większego, globalnego systemu przeciwrakietowego Aegis.

Niestety na budowę tarcz nie zgadza się Rosja. Rosjanie są również przeciwni instalowaniu w Polce rakiet SM3. W ostatnim wywiadzie dla CNN premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew stwierdził, że nie ma żadnego porozumienia między USA a Rosją w sprawie tarczy amerykańskiej w Polsce.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki