Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary Tczew na trójwymiarowych pocztówkach [ZDJĘCIA]

Przemysław Zieliński
repr. Przemysław Zieliński
Grupa miłośników Tczewa postanowiła przywołać piękno miasta z początków XX w. Wydają reprinty pocztówek, ale... w wersji trójwymiarowej.

Stare pocztówki są dla miłośników historii doskonałym źródłem informacji o tym, jak dane miejsce wyglądało w przeszłości. Grupa osób skupionych wokół portalu Dawny Tczew postanowiła udostępnić widoki miasta sprzed lat i właśnie wydała czwarty już reprint starej pocztówki. Tym razem z widokiem na gmach poczty i dawną ulicę Pocztową. Reprint jest nietypowy, bo w… trójwymiarze.

Pierwsza pocztówka przedstawiała słynny Most Tczewski, dwie kolejne to panoramy miasta - od strony Wisły i ze szczytu Wieży Ciśnień.

- Staramy się wybierać najciekawsze pocztówki, które pokazują, jak w ciągu stu lat zmieniło się nasze miasto - wyjaśnia Łukasz Brządkowski, koordynator Wirtualnego Muzeum Miasta Dawny Tczew. - Widoki na nich prezentowane muszą być bogate w historyczne detale i nieistniejące budynki, dzięki czemu rozwój miasta jest dobrze widoczny.

Pocztówki w formacie 3D nie są czymś wyjątkowym. Któż z nas nie pamięta charakterystycznych "mrugających" widokówek z czasów PRL, tyle że jak dotąd chyba nikt nie wykorzystał tej techniki do przedstawiania historycznych widoków.
- Turyści i mieszkańcy są pocztówkami zachwyceni, a nas cieszy, że dzięki nim Tczew i jego historia są promowane - dodaje Brządkowski. - Sięgamy do starych, oryginalnych widokówek z początku XX wieku, ale wydajemy je w atrakcyjnej dla odbiorcy formie.

Obróbka graficzna starej pocztówki nie jest sprawą prostą. Wszystko zależy od jakości oryginału, który zazwyczaj ma ponad sto lat, więc przechodził przez wiele rąk. Najpierw oryginalną widokówkę należy oczyścić ze śladów użytkowania, usunąć wszelkiego rodzaju zabrudzenia, plamy i uszkodzenia. Następnie nieznacznie poprawia się ostrość i kolorystykę, ponieważ często wydruki z początku minionego stulecia nie były dokładne i linie budynków "rozjeżdżają się" z kolorami. Tą pracą zajmują się Tomasz Posorski i Mirosław Diller. Oryginały pocztówek są użyczane przez sympatyków Dawnego Tczewa.

- W zasadzie z każdej pocztówki można stworzyć jej wersję trójwymiarową pod warunkiem, że kadr widoku jest odpowiednio szeroki i zawiera odpowiednią ilość detali do stworzenia kilku warstw, które dadzą potem efekt 3D - wyjaśnia koordynator Dawnego Tczewa. - Dlatego najlepiej do tego nadają się panoramy, a nie np. widoki pojedynczych budowli.

Wydawane przez miłośników nadwiślańskiego miasta pocztówki są atrakcyjną formą edukacji historycznej. Poprzez porównanie fragmentu miasta sprzed wieku z jego obecnym wyglądem można łatwo stwierdzić, które z obecnych budynków są historyczne i jak wyglądały sto lat temu.

- Dzięki pocztówkom mamy namacalny dowód, że Tczew to miasto z bogatą i interesującą historią - podkreśla Łukasz Brządkowski. - Dodatkowo pocztówki wzbogacamy tzw. duchami miasta. Zauważyliśmy, że już na początku XX wieku do oryginalnych fotografii dodawano postacie. Często był to stosunkowo prymitywny fotomontaż. Idąc tym tropem, w różnych miejscach na pocztówce dodajemy podobne "duchy" jako element historycznej edukacji. Na jednej pojawia się lokomobila nawiązująca do funkcjonującej niegdyś fabryki maszyn rolniczych Willego Muscate, na innej sterowiec przypominający o przelocie nad Tczewem sterowca Graf Zeppelin w 1930 r.

Oprócz pocztówek 3D wydano również blisko półmetrową pocztówkę, przedstawiającą panoramę miasta z początku XX w. Widokówka jest składana na trzy części, co umożliwia wysłanie jej pocztą, a po rozłożeniu można ją postawić na biurku jako niezwykły obraz Tczewa sprzed lat. Na pocztówce, oprócz tradycyjnego miejsca na wpisanie treści, znalazła się również historia miasta w pigułce. Jeszcze w tym roku ukaże się druga edycja kalendarza historycznego Dawnego Tczewa z rzadkimi pocztówkami i najważniejszymi datami w dziejach miasta, a w przyszłym kolejne pocztówki 3D.

- Myślimy o stworzeniu jednego zestawu z wszystkimi widokówkami, które ukazały się do tej pory - dodaje nasz rozmówca. - Wiemy, że wiele osób je kolekcjonuje i oczekuje na nowe. O tym, co będą przedstawiały, może zadecydować każdy. Wystarczy wypowiedzieć się na naszym internetowym forum i zaproponować konkretną pocztówkę.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki