28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  IPN burzy autorytet

  IPN burzy autorytet

  Bogdan Lis, poseł Partii Demokratycznej

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Mamy za sobą publikację książki IPN o Lechu Wałęsie. To chyba dobry moment na zastanowienie się, jak powinno się pisać książki o takich postaciach, jak przywódca Solidarności.
  Po pierwsze, nie powinno się pozwalać, by taką książkę za publiczne pieniądze przygotowywali wrogowie Wałęsy. A tak przecież się stało. I nie mówię tu nawet o samych autorach książki, ale o środowisku, które in-spirowało tę publikację i cały czas ją popiera.

  Mam tu na myśli głównie członków kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, którzy związani są z jedną opcją polityczną.

  Jeśli ktoś chce pisać historię Wałęsy, Borusewicza czy moją pod określoną tezę i w ten sposób wyrabiać sobie nazwisko, to proszę bardzo. Niech to jednak robi za własne pieniądze.

  Poza tym nie można badać życiorysu Lecha Wałęsy, wyrywając z kontekstu jeden epizod z jego przeszłości. A do tego nie wiemy jeszcze, co ten epizod znaczy, bo przecież historycy - także z IPN - różnie oceniają dokumenty wykorzystane w tej książce.

  Bo przecież ciągle nie są to zobowiązania do współpracy, które podpisałby Wałęsa. A przecież jeśli kogoś posądza się o agenturalną przeszłość, to taki dokument powinno się mieć w rękach.

  Kolejną sprawą jest wiarygodność oskarżeń rzucanych przez IPN. Przecież Instytut wiele razy oskarżał o współpracę różnych porządnych ludzi, którzy potem musieli dochodzić swoich praw w sądzie i wygrywali. To oznacza, że IPN nie jest nieomylny.

  Do oskarżeń rzucanych przez pracowników Instytutu powinniśmy podchodzić z dystansem.
  Przy okazji tego rodzaju poważnych publikacji powinien być powołany zespół historyków, który byłby na bieżąco oceniałby wartość i wiarygodność wykorzystywanych dokumentów.

  Można by też poprosić o współpracę historyków zza granicy, którzy znają nasze realia. Oni są wolni od naszych emocji i mogliby na całą sprawę spojrzeć chłodnym okiem.

  Bo dziś jest ogromna histeria, która zastąpiła rzeczową dyskusję na temat przeszłości Wałęsy. Wynika to z faktu, że sprawa ma podtekst polityczny. Mamy do czynienia z próbą budowania nowych autorytetów.

  Próbuje się niszczyć te postaci, które mają swoją historię, i zastąpić je nowymi. Może wkrótce okaże się, że to Jarosław Kaczyński czy Antoni Macierewicz przewodniczyli Solidarności w stanie wojennym.

  I nie chodzi tu o to, że historycy IPN chodzą na pasku braci Kaczyńskich. Oni zostali dobrani według klucza partyjnego i teraz nikt nie musi im wydawać rozkazów. Oni sami wiedzą, co robić.

  Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest powszechne otwarcie archiwum IPN. Najlepiej wszystkie teczki przekazać do Archiwum Państwowego. Przygotujemy taką zamianę ustawy o IPN.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo