25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  CBA sprawdza wejherowską skarbówkę

  CBA sprawdza wejherowską skarbówkę

  Joanna Kielas

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Strach padł na urzędników skarbowych z Wejherowa. Nie dość, że na urząd, w którym pracują, zrobili "nalot" funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, to w kilka dni później stanowisko straciła wieloletnia szefowa tej placówki.
  Na razie wiadomo, że wejherowski urząd jest pod lupą śledczych, którzy sprawdzają, czy mogło tam dochodzić do przestępstw. Trwa analiza dokumentów i przesłuchiwanie świadków.

  - Potwierdzam, że prowadzimy postępowanie w Urzędzie Skarbowym w Wejherowie, jednak na tym etapie śledztwa nie można udzielać informacji w tej sprawie - kwituje tylko Temistokles Brodowski, rzecznik CBA. - Postępowanie jest nadzorowane przez Prokuraturę Apelacyjną w Gdańsku.

  Prokuratorzy okazali się bardziej rozmowni i uchylają nieco rąbka tajemnicy w sprawie, o której głośno jest już w całym Wejherowie.

  - To świeża sprawa, śledztwo rozpoczęliśmy niecały miesiąc temu, więc siłą rzeczy jeszcze wielu ustaleń na tym etapie nie mamy - podkreśla Krzysztof Trynka, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku. - Konkretnie postępowanie wszczęliśmy z art. 231 paragraf 1 kodeksu karnego, czyli w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, w tym przypadku urzędników wejherowskiej skarbówki. Podkreślam jeszcze raz: na obecnym etapie sprawy jest to postępowanie w sprawie, a nie przeciwko konkretnym osobom. Na razie ustalamy stan faktyczny, sprawdzamy, czy wystąpiły znamiona popełnienia przestępstwa. Jeśli one wystąpiły, dopiero wtedy będziemy ustalali, kto za to odpowiada i stawiali ewentualne zarzuty konkretnym osobom.

  Do tego jednak długa droga, a przed śledczymi stoi jeszcze ogrom pracy. Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli bowiem w Wejherowie obszerny materiał dowodowy w postaci dokumentów z urzędu skarbowego. Są one obecnie drobiazgowo analizowane, równocześnie przesłuchiwani są świadkowie.

  Jak udało się nieoficjalnie ustalić "Polsce Dziennikowi Bałtyckiemu", w sprawę mogą być zamieszane największe firmy z Wejherowa i okolic, w stosunku do których urzędnicy skarbowi mogli ferować korzystne decyzje podatkowe.

  Całą sprawę na bieżąco monitoruje Izba Skarbowa w Gdańsku, pod którą podlegają wszystkie powiatowe urzędy skarbowe z Pomorza.

  - Ponieważ Biuro do spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej i Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzą postępowanie w Urzędzie Skarbowym w Wejherowie, zatem nie udzielamy żadnych informacji w tej kwestii - powiedziała nam Barbara Szalińska, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Gdańsku. - Ponadto my ze swojej strony prowadzimy odrębną kontrolę w Urzędzie Skarbowym w Wejherowie.

  Nastąpiły w nim już zmiany personalne. 27 marca resort finansów odwołał naczelniczkę wejherowskiego urzędu. Jej obowiązki powierzono Katarzynie Ciechocińskiej z Urzędu Skarbowego z Kartuz.

  Przyczyny odwołania dotychczasowej szefowej wejherowskiej skarbówki nie są podawane.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo