Decyzja należy do chorego

  Decyzja należy do chorego

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Nawet gdyby komuś przyszło do głowy, że człowiek ma prawo oczekiwać od innych, żeby go uśmiercili, nie ma powodu, żeby tym zleceniem obarczać lekarzy - mówi Jarosławowi Zalesińskiemu prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł
  Czy zdarzało się Panu samemu zastanawiać kiedyś nad granicami kompromisu?
  Niemal codziennie. Jestem lekarzem rodzinnym, więc nie mam do czynienia z tak dramatycznymi sytuacjami, w jakich stawiani są lekarze pracujący na oddziałach intensywnej terapii, ale ustalanie strategii leczenia chorych w domu to także sfera kompromisów.

  Jakich?
  Lekarz coś proponuje, ale pacjent ma swoje zdanie wynikające z jego przyzwyczajeń, z wiedzy czy zamożności. To pacjent decyduje, czy zgodzi się na operację, podda leczeniu w szpitalu, przyjmie lek. Zadaniem lekarza jest uzyskanie świadomej zgody osoby, którą leczy.

  Psychiatria dopuszczała i wciąż dopuszcza sytuację, gdy można kogoś ubezwłasnowolnić.
  Przede wszystkim dotyczy to wyłącznie osób, które ze względu na chorobę psychiczną nie są w stanie świadomie podejmować decyzji. Ale żeby podjąć leczenie bez zgody chorego, musi być przeprowadzona skomplikowana procedura. To są jednak sytuacje wyjątkowe, najtrudniejsze, niezwykle trudne dla lekarza.

  A decyzje z nie tak dalekiej przeszłości, gdy kolejka do dializ zmuszała do rodzaju selekcji ludzi?
  Zawsze będzie tak, że środków, jakimi dysponuje system ochrony zdrowia, będzie za mało w stosunku do potrzeb. Ten problem nie odchodzi w przeszłość. W takich sytuacjach musi obowiązywać mechanizm najprostszy, czyli kolejność zgłoszenia się pacjentów, a po drugie stan ich zdrowia. Jeśli zgłosiły się w tym samym czasie osoby równie chore, wówczas nie istnieje kryterium, które pozwoliłoby dokonać wyboru. Ale z takim nierozwiązywalnym dylematem może się spotkać każdy człowiek w swoim życiu, nie tylko lekarz.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo