Śledztwo w sprawie Pawła Adamowicza. Prokuratorzy jednak...

  Śledztwo w sprawie Pawła Adamowicza. Prokuratorzy jednak prześwietlą majątek prezydenta Gdańska

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Prokuratorzy prześwietlą majątek prezydenta Gdańska

  Prokuratorzy prześwietlą majątek prezydenta Gdańska ©Tomasz Bołt/ Archwium PP

  Wydział V ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu zadecydował o wszczęciu śledztwa w sprawie oświadczenia majątkowego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
  Prokuratorzy prześwietlą majątek prezydenta Gdańska

  Prokuratorzy prześwietlą majątek prezydenta Gdańska ©Tomasz Bołt/ Archwium PP

  Osiem segregatorów, w każdym po kilkaset dokumentów, pochodzących z lat 2007-2012 - to wszystko będzie musiała zbadać Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu po podjęciu w poniedziałek decyzji o wszczęciu śledztwa w sprawie deklaracji majątkowej prezydenta Pawła Adamowicza. Postępowanie będzie prowadzone przy współudziale Delegatury CBA w Gdańsku.
  Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa Centralne Biuro Antykorupcyjne złożyło 2 października br., bezpośrednio na ręce prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Ten zaś zadecydował, że materiałom zgromadzonym przez gdańskie biuro CBA przyjrzą się poznańscy prokuratorzy.

  Funkcjonariusze CBA od października 2012 do września tego roku skontrolowali oświadczenia majątkowe Pawła Adamowicza z ostatnich 10 lat. Sprawdzano wszystkie umowy zakupu każdego z siedmiu mieszkań i dwóch działek, badano umowy z rzemieślnikami i osobami podnajmującymi lokale oraz oświadczenia podatkowe.

  Prezydent Gdańska, z majątkiem wycenianym na 3,5 mln zł, mimo wiszącego nad nim długu (w latach 2006-2008 Adamowicz zaciągnął kredyty na ponad 580 tys. franków szwajcarskich i 130 tys. zł, do spłaty zostało mu 391 605 franków i 452 zł ), zajmuje drugie miejsce na liście najbogatszych prezydentów dużych polskich miast. Wyprzedza go tylko była prezes NBP i obecna prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

  O tym, co konkretnie będą badać prokuratorzy, nie wiadomo. Z ogólnikowego komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej poznańskiej prokuratury wynika, że śledztwo dotyczy prawidłowości i prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym małżeństwa Adamowiczów. Przywoływany w oświadczeniu rzecznika prok. Marka Koniecznego art. 233 kodeksu karnego mówi o fałszywych zeznaniach (w tym przypadku chodzi o "fałszywe oświadczenie" majątkowe), za co grozić może do trzech lat pozbawienia wolności. - Przy wypełnianiu oświadczeń majątkowych popełniłem kilka pomyłek - przyznał przed kilkunastoma dniami na konferencji prasowej prezydent Gdańska, dodając, że pomyłki te zostały przez niego szybko skorygowane. Jako przykład podał zadeklarowanie niższych wpływów za wynajem mieszkania (popełnił błąd przy przepisywaniu kwoty z jednego dokumentu na drugi). Oświadczył jednak, że w rozliczeniu z urzędem skarbowym podał już prawidłową kwotę. Błędem miało być nieumieszczenie w oświadczeniu jednego z posiadanych mieszkań, co również poprawił. Podkreślił też, że jego interesy są przejrzyste i nie ukrył przed funkcjonariuszami CBA "ani jednej złotówki".

  Naruszeniem przepisów mogło być również niewpisanie do oświadczeń informacji, że prezydent Gdańska zasiada w Radzie Nadzorczej Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

  Choć z tego tytułu nie pobiera żadnych wynagrodzeń, taki wpis był ponoć konieczny.
  Prokuratorzy zbadają także, czy nie doszło do naruszenia przez prezydenta Gdańska ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

  Chodzi o art. 24m tej ustawy, który zabrania osobie zarządzającej gminą przyjmowania "jakiegokolwiek świadczenia o charakterze majątkowym, nieodpłatnie lub odpłatnie w wysokości niższej od jego rzeczywistej wartości od podmiotu lub podmiotu od niego zależnego, jeżeli biorąc udział w wydaniu rozstrzygnięcia w sprawach indywidualnych jego dotyczących, miałby bezpośredni wpływ na jego treść".

  O co konkretnie chodzi? Czy, zdaniem CBA, prezydent mógł kupić coś zbyt tanio, np. z rabatem, od "podmiotu zależnego"?
  - Jak napisaliśmy w komunikacie, jest to początkowy etap śledztwa i nie będziemy udzielać żadnych dodatkowych informacji ponad to, co podaliśmy w komunikacie - ucina rozmowę prokurator Marek Konieczny. Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu nie zamierza również publikować wyników kontroli CBA, tłumacząc, że wszelkie dokumenty nadesłane przez funkcjonariuszy z Gdańska "jako stanowiące materiał śledczy, nie podlegają możliwości ich upublicznienia".

  Od 2007 roku CBA kontroluje oświadczenia majątkowe samorządowców. Funkcjonariusze biura skierowali już do prokuratur 59 zawiadomień o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

  W przypadku 18 doniesień sporządzonych po kontrolach oświadczeń majątkowych CBA uznało, że doszło do nieprawidłowego wypełnienia dokumentów.


  d.abramowicz@prasa.gda.pl


  O sprawie czytaj też w środowym papierowym wydaniu Dziennika Bałtyckiego z dnia 23 października 2013


  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Głąb czy bezczelny cwaniak?!

   czytelniczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Jak nie potrafi wypełnić kwestionariusza to niech się za miotłę bierze. Nie wystarczy być PO- cwaniakiem.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ### Przyznajmy wreszcie, że byliśmy frajerami!

   ### eks PO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   ##############################

   Wszyscy, którzy głosowali na Tuska i jego bandę przyznajmy wreszcie, że byliśmy frajerami.

   Nie wdawajmy się w bezsensowne pyskówki z przeciwnikami PO, bo dziś...rozwiń całość

   ##############################

   Wszyscy, którzy głosowali na Tuska i jego bandę przyznajmy wreszcie, że byliśmy frajerami.

   Nie wdawajmy się w bezsensowne pyskówki z przeciwnikami PO, bo dziś wszyscy doskonale wiemy, że to MY - elektorat PO - okazaliśmy się idiotami.

   Możemy oczywiście temu publicznie zaprzeczać, nie chcąc przyznać się do własnego frajerstwa, ale samych siebie nie oszukamy.

   Czas więc powiedzieć wprost: Szanowni wyborcy PiS - mieliście rację !

   Trzeba mieć odwagę, by przyznać się do własnej głupoty.

   Sami na co dzień będąc kombinatorami (za komuny nie dało się inaczej), uwierzyliśmy naiwnie (na tym właśnie polega nasze frajerstwo!), że "Platforma Obywatelska" jest partią ludzi superuczciwych i superkompetentnych. Zapomnieliśmy nauczkę z rządami SLD-PSL.

   Tymczasem okazało się, że jeszcze raz zaufaliśmy niekompetentnym superkombinatorom i cynicznym supercwaniakom, którzy sprytnie nabili nas wszystkich w butelkę a sami się obłowili, wyprzedając kraj za przysłowiową miskę soczewicy.

   Po prostu daliśmy się złapać na reklamę, zapominając, że prawie wszystkie media, gazety, radia i telewizje są z nimi związane. Uwierzyliśmy napisom na błyszczącym opakowaniu!

   Śmialiśmy się z moherowych beretów, tymczasem okazało się, że cały czas to słuchacze Rydzyka mieli dostęp do prawdziwych informacji, a nas karmiono bajkami o Zielonej Wyspie, która tak naprawdę zamienia się w Zielone Wysypisko a my w śmieciarzy.

   A teraz "nasze" media oswajają nas z pomysłem nowej wspaniałej koalicji PO-SLD!

   Byleby ta mafia mogła naszym kosztem rządzić dalej!

   Ja, jako były wyborca Tuska i PO przyznaję się do błędu i przepraszam, że swoim głosem przyczyniłem się do tragedii tylu rodaków.

   Przepraszam z całego serca.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W sprawie Pawła Adamowicza.

   Stary Kaszub. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

   Pan Paweł Adamowicz ma to wszystko z pracy rąk.Wszyscy widzieliśmy jak z marszałkiem województwa ciągnęli z trudem samolot OLT Express-właściciela firmy AMBER GOLD. A Marcin Plichta nagradzał...rozwiń całość

   Pan Paweł Adamowicz ma to wszystko z pracy rąk.Wszyscy widzieliśmy jak z marszałkiem województwa ciągnęli z trudem samolot OLT Express-właściciela firmy AMBER GOLD. A Marcin Plichta nagradzał sowicie,gdyż za rzetelna pracę należy rzetelnie nagradzać.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Syndyk AG

   klient (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Dlaczego Syndyk AG jeszcze nie zajał jego majątku Gdańsk ul.Szafarnia 5/11
   Mieszkanie Katarzyny P. już zajęte Szafarnia 5 /16 .Dziwny zbieg okoliczności ,że na tej samej klatce mają mieszkania.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szafarnia

   sąsiad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Mamusia Katarzyny P.również ma tam podarowane mieszkanko ul. Szafarnia 5/38
   Już czas aby je zwrócić !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   guzik prześwietli

   precz z nieudacznikiemTuskiem i PO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Polacy nie zasłużyli na demokrację, jeszcze nie ten czas

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polscy "nowi ruscy"

   tekla (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   Pomijając kwestię "wybronienia się" p.Adamowicza /rady nadzorcze i inne fuchy dają dochody,o których
   nam się nie śni/,pozostaje jeszcze kwestia dobrego smaku.Żadna dobrze wychowana kobieta nie...rozwiń całość

   Pomijając kwestię "wybronienia się" p.Adamowicza /rady nadzorcze i inne fuchy dają dochody,o których
   nam się nie śni/,pozostaje jeszcze kwestia dobrego smaku.Żadna dobrze wychowana kobieta nie pójdzie
   na imieniny do uboższej koleżanki obwieszona drogą biżuterią i w super drogim futrze.
   Z jakich domów pochodzi to prostactwo /niby wykształcona klasa polityczna/? Czym chcą zaimponować biednemu społeczeństwu ci nowobogaccy/niedawno przysłowiowi gołodupcy/ :drogimi zegarkami,luksusowymi samochodami,torebkami za dziesiątki tysięcy lub 8 mieszkaniami.Chociaż jestem poglądów zdecydowanie prawicowych,dla mnie to typowe SOLIDARUCHY /nie mylić z SOLIDARNOSCIOWCAMI.A znam takich wielu.PROSTACTWO,PROSTACTWO ,PROSTACTWO ! A kto wie czy nie złodzieje,ale o tym się nie dowiemy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nawet Roentgen takich promieni nie wynalazł które by aferałów prześwietliły!

   AJB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 1

   Pewnie że nie ma szans na to coby Budyń rządził "matecznikiem" PO z pierdla na Kurkowej, jak to poniektórzy "baronowie" SLD mieli w zwyczaju. PO ma inne "nowe, świeckie tradycje", vide POsłanka...rozwiń całość

   Pewnie że nie ma szans na to coby Budyń rządził "matecznikiem" PO z pierdla na Kurkowej, jak to poniektórzy "baronowie" SLD mieli w zwyczaju. PO ma inne "nowe, świeckie tradycje", vide POsłanka Sawicka, primo voto Cielebąk, POseł Waldy Dzikowski, Chlebowski, Miro Biały Nosek Drzewiecki i wielu wielu innych przedstawicieli tej sekty aferałów. Znajdzie się jeszcze- w razie draki i jakiegoś "nadgorliwego" prokuratora- na tej Zielonej Wyspie wiedzący gdzie stoją konfitury i odpowiednio "rozgrzany" sędzia- jak mawia Gajowy Bronek, chwilowo zatrudniony jak Głowa Państwa i akwizytor polskiej myśli technicznej w Korei, który sprawę umorzy! Z powodu "braku znamion czynu zabronionego oraz niskiej szkodliwości społecznej czynu"? Co to, to już nie można w tym kraju "uczciwie" kombinując przy korycie "dojść z nędzy do pieniędzy"?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przeswietli

   cep (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   i nic nie zobaczy jak w aferze hazardowej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobrze, że prześwietli

   BUDYŃ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

   Dobrze, że prześwietli dorobek ministranta Budynia.... Nie wierzę jednak, że doszuka się czegokolwiek.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama