Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Buster (miewa) kamienną twarz

  Buster (miewa) kamienną twarz

  Tomasz Rozwadowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Amerykański kontrabasista jazzowy Buster Williams, który zagrał ze swoim kwartetem w minioną sobotę, podczas festiwalu JaZzGdyni, w klubie Pokład, urodził się jako Charles Anthony Williams.
  Przez całą karierę, która trwa od wczesnych lat 60. do dzisiaj, znany jest jednak pod przydomkiem wziętym od jednego z najsłynniejszych komików niemego kina - Bustera Keatona. Aktor był znany z poważnej twarzy, zwanej kamienną, której wyraz nie zmieniał się, bez względu na zdarzenia wokół.

  Przez większość wspaniałego, dwugodzinnego koncertu lider rzeczywiście zachowywał śmiertelną powagę i nie powiedział ani słowa, ale pod koniec rozpromienił się w uśmiechu i skierował do gdyńskiej publiczności wiele miłych słów. Po tej przemowie nastąpił przepiękny, kilkunastominutowy bis. Kwartet Williamsa, z saksofonistą i klarnecistą Benny Maupinem, perkusistą Lennym Whitem i pianistą Georgem Cooliganem, jest zespołem tak doborowym, że nikt nie spodziewał się po nim nieudanego występu, ale było jeszcze lepiej niż dobrze.

  Zebrani czuli się przez dwie godziny jak w pięknej, jazzowej bajce.
  Z całej czwórki tylko pianista, znacznie młodszy od kolegów, nie ma jeszcze statusu jazzowej legendy. Pozostali są wsławieni przede wszystkim wieloletnią współpracą z Milesem Davisem, ale także z powodu niezliczonych indywidualnych sukcesów, np. White to filar jazzrockowej supergrupy Return to Forever, z Chickiem Coreą i Di Meolą, Buster współworzył z Herbiem Hancockiem i Waynem Shorterem VSOP, a Maupin z jednej strony ma na swoim koncie aż osiem albumów z Hancockiem, z drugiej wieloletnią współpracę z brytyjską formacją techno Meat Beat Manifesto.

  Różnorodność inspiracji, liczba nagranych wybitnych albumów, mocarstwowa pozycja na jazzowych (i nie tylko jazzowych) estradach - to wszystko było słyszalne ze sceny w Pokładzie, lecz muzyka grana przez kwartet nie była przecież galerią wspaniałych zagrywek, ale przede wszystkim żywą materią, porywającą w słuchaniu.

  Podstawą tej muzyki był język jazzu nowoczesnego, ukształtowany w latach 60. i 70., jednak sprowadzanie muzyki kwartetu do stylistyki hardpopowej byłoby krzywdzącym uproszczeniem. Zwłaszcza w drugiej połowie koncertu, wypełnionej indywidualnymi popisami, można było odczuć wagę wydarzenia rozgrywającego się na estradzie i uświadomić sobie, że mamy małą szansę usłyszeć ich kiedykolwiek w tej samej konfiguracji.

  No cóż, ale to problem bardziej tych słuchaczy, którzy nie znaleźli się w tłumie wypełniającym klub.
  Jazzfanów czeka jeszcze około 20 koncertów tej edycji festiwalu. Wiele przed nami, ale ta sobota pozostanie w pamięci na długo.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo