Rzeźba na święto gdyńskiego Orłowa

  Rzeźba na święto gdyńskiego Orłowa

  Szymon Szadurski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Wieloletnie starania radnych dzielnicy z Orłowa, którzy zabiegali o ustawienie nad morzem rzeźby Antoniego Suchanka, zwieńczone zostaną sukcesem. Brązowy posąg słynnego marynisty wykonano już w odlewni w Śremie, za kilka tygodni zostanie przetransportowany do Gdyni.
  - Pomnik Antoniego Suchanka planujemy odsłonić 31 maja z okazji święta Orłowa - zapowiada Cezary Chludziński z Wydziału Kultury, Rekreacji i Sportu Urzędu Miasta w Gdyni. - Rzeźba będzie ciekawym elementem małej architektury w urokliwej, nadmorskiej części dzielnicy. Ustawimy ją tuż koło mola.


  Wiadomo już także, jak będzie wyglądał pomnik marynisty.

  - Siedzący na ławce Antoni Suchanek, z paletą pędzli w ręku, będzie spoglądał na morze - opowiada Cezary Chludziński. - Aby zrobić miejsce na posąg, zdemontowaliśmy już przy molu jedną z ławek. Postać malarza będzie naturalnej wielkości.

  Antoni Suchanek był jednym z najbardziej znanych mieszkańców Orłowa. Marynista, zmarły w 1982 r. i pochowany na cmentarzu Witomińskim, skończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, jednak potem na stałe osiadł w Gdyni. Tutaj właśnie obserwował i malował, między innymi z perspektywy Kamiennej Góry i Kępy Oksywskiej, powstające miasto, port, stocznię.

  W czasie II wojny światowej hitlerowcy więzili go w obozie koncentracyjnym, ale w 1946 r. artysta wrócił do swojej ukochanej Gdyni i tworzył kronikę podnoszącego się z ruin miasta.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo