Hel - Trójmiasto. Dokąd dopłyniemy tramwajem wodnym?

  Hel - Trójmiasto. Dokąd dopłyniemy tramwajem wodnym?

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Statki Żeglugi Gdańskiej będą obsługiwały w latach 2009-2012 linie tramwaju wodnego z Gdańska na Hel i z Sopotu na Hel.
  To wiemy na pewno, bo ZTM Gdańsk rozstrzygnął już przetarg na obsługę tych linii. W ciągu kilku tygodni dowiemy się natomiast, czy do skutku dojdzie planowane uruchomienie linii z Gdańska do Sobieszewa oraz do Nowego Portu i na Westerplatte.

  Zgodnie z kontraktem zawartym przez ZTM i Żeglugę Gdańską, tramwaje wodne z Gdańska i Sopotu na Hel mają każdego roku do 2012 r. pływać w majowe weekendy oraz codziennie od początku czerwca do końca sierpnia.
  ZTM zrezygnował natomiast z uruchamiania tramwajów wodnych we wrześniu - w ub.r., kiedy pływały do połowy września, frekwencja była minimalna. Z Gdańska na Hel pływać będzie katamaran zabierający 450 osób i 50 rowerów, a z Sopotu na Hel - statek o pojemności 140 osób i 10 rowerów.

  ZTM zlikwidował natomiast linię Gdańsk - Sopot. Stało się tak na prośbę władz Sopotu, które szukały oszczędności w budżecie, a trasa z Gdańska do Sopotu przynosiła największe straty.
  Mimo likwidacji tego połączenia wszystko wskazuje, że przynajmniej w Gdańsku liczba tramwajów wodnych się nie zmniejszy. A może nawet zwiększy. ZTM planuje bowiem uruchomienie nowych linii, do Sobieszewa oraz Nowego Portu i na Westerplatte.

  Prace nad linią do Sobieszewa są zaawansowane. Jak mówi nam Alicja Kraska, p.o. dyrektor ZTM, toczą się w tej chwili rozmowy z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej nt. miejsca cumowania statku w Sobieszewie. Po dokonaniu ustaleń, prawdopodobnie w kwietniu, ogłoszony zostanie przetarg na obsługę tej linii.

  - W przeciwieństwie do tras na Hel, tramwaj do Sobieszewa pływanie rozpocznie dopiero w wakacje. Przetarg ogłaszamy tylko na rok, gdyż jest to program pilotażowy - mówi Alicja Kraska.

  Znacznie mniej konkretów pojawia się w przypadku połączenia do Nowego Portu i na Westerplatte. O ile linia do Sobieszewa, o której uruchomieniu władze Gdańska informowały już jesienią ub.r., ma być rozszerzeniem oferty tramwaju wodnego, o tyle ta druga trasa ma być swoistą rekompensatą za likwidację połączenia Gdańsk - Sopot. Tylko tramwaje wodne pływające w tej relacji miały bowiem przystanek pośredni w Nowym Porcie. Stały tam pół godziny, a wycieczkowicze mieli możliwość odwiedzenia zabytkowej latarni morskiej (bilet na statek uprawniał do nabycia zniżkowej wejściówki do latarni). Katamarany pływające z Gdańska na Hel nie cumowały w Nowym Porcie - czas wykorzystywany na przystanek pośredni nie pozwoliłby na uruchamianie pomiędzy Gdańskiem i Helem trzech kursów dziennie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo