Rodzice przed trudnym wyborem

  Rodzice przed trudnym wyborem

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Samorządy na różne sposoby próbują zachęcić i przekonać rodziców, by posyłali sześciolatki do szkół. Czy i jak się to udaje w Trójmieście sprawdzała Agata Cymanowska
  Spotkania dla rodziców z psychologami, pedagogami, dni otwarte w szkołach, odpowiedzi na wszelkie pytania, pełen dialog - to wszystko urzędnicy oferują rodzicom sześciolatków, aby przekonać ich, że warto posyłać dzieci do szkół. Ale rodzice nie zawsze chętnie z tego korzystają. Dlaczego? Spytaliśmy rodziców.

  W gdańskich szkołach organizowane są spotkania z przedstawicielami poradni psychologiczno-pedagogicznych dotyczące możliwości posyłania dzieci 6-letnich do tych placówek. Informacje na ten temat zamieszczono na stronie internetowej miasta oraz na stronach szkół.

  - Sześciolatek i tak musi być zarejestrowany w szkole, więc to jest lepsze miejsce na informację - tłumaczy Dariusz Wołodźko z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
  O takie informacje znacznie trudniej w przedszkolach. Według rodziców, pojawiły się tam co prawda broszury informacyjne na temat samej reformy szkolnictwa, ale niewiele z tych informacji okazało się dla nich przydatnych.

  - Zwykle to informacje bardzo ogólne, a nas interesuje przede wszystkim, co konkretna szkoła ma do zaoferowania dzieciom - wyjaśnia Ewa z Gdańska. - Jestem mamą 7- i 6-latki, zdeterminowaną, aby moje córki poszły razem do pierwszej klasy. Nie ze względu na reformę, ale ze względów organizacyjnych i rozwojowych dzieci.

  Wszelkie informacje, jakie uzyskałam na temat przyjęcia 6-latki do szkoły musiałam zdobyć sama. Co więcej, informacje te były często rozbieżne, bo w jednej szkole żądano zaświadczenia z poradni o gotowości szkolnej, a w drugiej wystarczyło moje zapewnienie, że dziecko chodzi do przedszkola.
  Dodatkowe spotkania z rodzicami odbędą się w najbliższym czasie w Gdyni. Informacje o nich można uzyskać jedynie u dyrektorów szkół.

  - Dyrektorzy dysponują listami wszystkich sześciolatków z danego obwodu i będą o spotkaniach powiadamiać tych rodziców, którzy albo nie uczestniczyli w nich wcześniej, albo bardzo dawno - tłumaczy Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni. Dodaje też, że nie ukrywa, że nie wszystkie szkoły zapewniają identyczne warunki. - W niektórych są bardzo dobre, jest oddzielny korytarz i łazienka dla maluchów, w innych słabsze - mówi.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo