Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Służby celne protestują. Masowo biorą zwolnienia oraz urlopy na żądanie

Agnieszka Kamińska
Obawiamy się, że stracimy gwarancję zatrudnienia i  pensji w nowych urzędach- mówią pracownicy Służby Celnej
Obawiamy się, że stracimy gwarancję zatrudnienia i pensji w nowych urzędach- mówią pracownicy Służby Celnej Tomasz Bołt
Celnikom nie podoba się pomysł wcielenia ich formacji do Krajowej Administracji Skarbowej. Twierdzą, że to oznacza zwolnienia.

Nie pracuje ok. 40 proc. celników na Pomorzu - podają związkowcy. Służba celna liczy w naszym regionie ok. tysiąca osób. Mundurowi od kilku dni masowo biorą urlopy na żądanie i wypoczynkowe. Niektórzy przebywają na zwolnieniach lekarskich. Przygotowali nawet specjalną mapę w internecie. Można na niej śledzić sytuację w poszczególnych urzędach celnych. Większość pomorskich placówek opatrzona jest komunikatem „Zmniejszona obsada. Mogą wystąpić utrudnienia”. Podobnie jest w całym kraju. Celnicy protestują przeciwko zmianom. Nie podoba im się pomysł włączenia ich formacji do Krajowej Administracji Skarbowej. Resort finansów planuje powołanie tej instytucji już 1 stycznia 2017 r.

Celnicy wzmocnią kontrole i uprzedzają o kolejkach

Zgodnie z projektem służby celne, izby skarbowe i urzędy kontroli skarbowej będą działać w ramach jednego urzędu. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że reforma poprawi m.in. skuteczność poboru danin. Funkcjonariusze widzą to jednak inaczej. Obawiają się likwidacji służby celnej i zwolnień.

- Celnicy mają być przejęci przez urzędy skarbowe. Obawiamy się, że stracimy gwarancję zatrudnienia w nowych urzędach. Nikt nam też nie zagwarantuje pensji i dodatków na dotychczasowym poziomie. Zmiany doprowadzą też do pogłębienia dziury budżetowej i szarej strefy oraz zwiększenia możliwości przemytu towarów - wyjaśnia Jacek Opara, szef związku zawodowego Celnicy PL przy Izbie Celnej w Gdyni. Mundurowi na razie wywalczyli zawieszenie prac nad KAS. Mają one być kontynuowane po wakacjach. Protestu jednak nie kończą. Tymczasem zbliża się szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży. Kontrole na granicach przed tymi wydarzeniami mają być dużo bardziej szczegółowe. Przedstawiciele resortu finansów uspokajają, że protest nie sparaliżował urzędów celnych. Na niektórych przejściach tworzą się jednak już teraz dłuższe kolejki niż zwykle.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki