Waleczni metalowcy

  Waleczni metalowcy

  Marcin Mindykowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Szwedzcy muzycy powermetalowego zespołu Sabaton nie spodziewali się zapewne, że wydając w maju 2008 roku czwarty w swojej karierze album, uczynią Polskę jednym ze swoich najwierniejszych bastionów.
  W końcu piosenki o największych konfliktach militarnych XX wieku nagrywali od dawna. To jednak za sprawą utworu o polsko-niemieckiej bitwie pod Wizną ich gdańska wizyta zbiegła się z patriotycznym świętem, a muzyka zyskała tylu nowych odbiorców.

  Wszystko zaczęło się, kiedy Sabaton zaczął pracować nad piosenkami na płytę "The Art of War". To wtedy członkowie zespołu zwrócili się do swoich fanów z prośbą o to, żeby przesyłali im pomysły na tematy nowych piosenek. Wśród nadesłanych e-maili znalazł się także ten, w którym polski fan grupy zaproponował Szwedom bitwę pod Wizną.

  I tak na "The Art of War" trafił utwór "40:1", w którym Joakim Brodén, wokalista i autor tekstów szwedzkiego zespołu, przyrównał męstwo naszych żołnierzy, broniących w kampanii wrześniowej jednego z najważniejszych polskich punktów obronnych, do bohaterstwa Spartan walczących pod Termopilami. Piosenka stała się w Polsce bardzo popularna, a zmontowany do niej amatorski, patriotyczny teledysk zaczął bić w internecie rekordy popularności. Na fali tego sukcesu muzycy jesienią nie tylko zagrali trzy koncerty przy pełnych salach, ale też odwiedzili Wiznę i złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych żołnierzy i kpt. Władysława Raginisa.

  Ukoronowaniem polsko-szwedzkiej przyjaźni okazał się oficjalny teledysk do "40:1", którego premiera odbyła się pod koniec lutego w sali projekcyjnej Muzeum Powstania Warszawskiego. Autorem klipu jest Jacek Raginis - wnuk siostry bohaterskiego obrońcy Wizny. Muzycy, którzy przybyli na premierę, byli pod wielkim wrażeniem powstałej pracy. Ze współpracy zadowolony jest także reżyser. - Kibicuję temu zespołowi i mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze kiedyś przy realizacji wspólnych projektów - mówi Jacek Raginis.

  Członkowie Sabatonu mówią, że ich wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego być może zaowocuje też nowymi piosenkami o polskiej historii. Szwedzi od dawna obiecują nam też utwór o Dywizjonie 303. We wrześniu wystąpią zaś w Wiźnie na specjalnym koncercie w 70. rocznicę bitwy

  Przedtem jednak Sabaton znów przyjedzie do Polski na trzy klubowe koncerty.

  - Na pewno będą najlepsze na całej trasie - cieszy się już Pär Sundström, basista grupy.

  Piątkowy koncert Sabatonu poprzedzą występy szwedzkiego zespołu Bloodbound i gdańskiej formacji Empire.


  Gdynia, 3.04. Klub Ucho, ul. św. Piotra 2. Godz. 20. Bilety: 65 zł

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo