Mistrzostwa Polski w judo w Gdańsku. 17 medali naszych zawodników [ZDJĘCIA]

Paweł Kowalski
Tomasz Bolt/Polskapresse
Po siedmiu latach przerwy seniorskie mistrzostwa Polski w judo znowu zawitały do Gdańska. Na trzech matach w hali widowiskowo-sportowej AWFiS do rywalizacji w 57 edycji imprezy stanęło 81 kobiet i 151 mężczyzn. Przyjemnie poinformować, że pierwsze skrzypce grali w imprezie reprezentanci pomorskich, a ściślej trójmiejskich klubów.

Zdobyli, nie licząc kategorii open, która nie jest uwzględniana w klasyfikacji, 17 medali. Główna w tym zasługa kobiet. Postarały się o 12 krążków, przy czym aż sześciokrotnie stawały na najwyższym stopniu podium. Mężczyźni byli dla reszty kraju bardziej gościnni, wywalczając 5 medali, w tym 1 złoty. W sumie oznacza to jednak, że trójmiejskie judo stoi mocno w Polsce.

Startujemy z naszym profilem na Twitterze. Czas rozruszać serwis i pokazać, że 140 znaków wystarczy, by oddać sportowe emocje.

— Sport DB (@baltyckisport) September 8, 2013

Dla gdańskich judoczek fantastyczny był pierwszy dzień imprezy. We wszystkich czterech kategoriach zdobyły złote medale. Nadzwyczaj skutecznie walczyły tego dnia reprezentantki S GKS Wybrzeże Gdańsk - Halima Mohamed-Seghir triumfowała w wadze 63 kg, Karolina Tałach w 70 kg, zaś olimpijka z Londynu Daria Pogorzelec w wadze 78 kg. Cieszy powrót do wysokiej formy Halimy i Darii po ich okresach rekonwalescencji po operacji kolan. We wszystkich wymienionych wagach zawodniczki Wybrzeża miały w finale za przeciwniczki judoczki AZS AWFiS Gdańsk - Magdalenę Kowalczyk, Aleksandrę Jabłońską i Katarzynę Furmanek, które zostały wicemistrzyniami Polski. Natomiast w kategorii +78 kg o tytuł najlepszej postarała się Joanna Jaworska z AZS AWFiS. W rywalizacji mężczyzn spośród gdańszczan jedynie Tomasz Domański (AZS AWFiS) zdołał w wadze 100 kg pokonać wszystkich rywali i sięgnąć po złoto. W najcięższej kategorii +100 kg Tomasz Tałach (Wybrzeże) był drugi, zaś Jakub Zakrzewski (AWFiS) w 100 kg i Damian Nasiadko (Wybrzeże) w +100 kg ukończyli zmagania na trzecich pozycjach.

W drugim dniu aż tak dobrze już nie poszło. Kinga Kubicka z Floty Gdynia w wadze 48 kg i Zuzanna Pawlikowska z AZS AWFiS triumfowały w swoich kategoriach 48 i 52 kg, ale w pozostałych wagach złote medale powędrowały poza Pomorze. Warto jednak wspomnieć, że w kat. 57 kg srebro zdobyła Dominika Błach, a brązowe krążki Małgorzata Miller i Monika Chróścielewska (wszystkie AZS AWFiS), zaś w męskim turnieju brąz przypadł Błażejowi Mielcarkowi z AZS AWFiS w kat. 81 kg.

Wczorajszy ostatni dzień mistrzostw stał pod znakiem prestiżowych zmagań w kat. open. Wśród judoczek swoją siłę potwierdziły gdańszczanki. Triumfowała Daria Pogorzelec przed Katarzyną Furmanek, a Joanna Jaworska była trzecia. Na męskiej macie Jakub Zarzeczny (Wybrzeże) zajął 3 miejsce.

W łącznej klasyfikacji klubowej za miejsca 1-7 na pierwszej pozycji uplasował się AZS AWFiS Gdańsk - 80,5 pkt przed Czarnymi Bytom 60,5 i S GKS Wybrzeże Gdańsk - 39,5 pkt. Sklasyfikowano 39 klubów. W medalowej na 1. miejscu AZS AWFiS 3 złote krążki, 4 srebrne i 4 brązowe przed Wybrzeżem: 3-1-1 i Czarnymi Bytom 1- 1- 2 . Do oceny poziomu, oprawy mistrzostw i uhonorowania zasłużonego działacza Kazimierza Jaremczaka wrócimy.