Gdański Areopag - tym razem o wolności

  Gdański Areopag - tym razem o wolności

  Jarosław Zalesiński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Dyskusje Gdańskich Areopagów obracają się wokół ośmiu cnót, umieszczonych na attyce gdańskiej Złotej Bramy.
  Dobrą areopagową tradycją jest uzupełnianie dyskusji o książki na temat kolejnej debatowanej wartości. Poprzednio ukazała się książka o Zgodzie, teraz dostajemy zbiór tekstów na temat Wolności.

  Uderza w tej książce, w jak różny sposób, od jak wielu stron można o wolności debatować. Na tyle różnie, że od czasu do czasu dochodzić musi do zderzenia stanowisk. Co innego bowiem mówi Stefan Chwin, w swoim jak zawsze u tego autora bulwersującym eseju stawiający znak zapytania przy twierdzeniu, że człowiek może się szczycić wolną wolą, a co innego siostra Barbara Chirowicz, która stara się przeprowadzić filozoficzny dowód na jej istnienie.

  Zupełnie inaczej rozumuje profesor Leszek Balcerowicz, który nieodmiennie dowodzi, że demokratyczny kapitalizm jest ustrojem, w którym ludzka wolność może się stosunkowo najpełniej realizować, a zupełnie inaczej Stefan Bratkowski, który od lat nieodmiennie wzdycha do jakichś "uspołecznionych" form własności.

  Czasem autorzy podważają stereotypy. Ks. Tomasz Halik dowodzi na przykład, że wbrew obiegowemu sądowi nie ma konfliktu między wolnością i wiarą. Czasem autor, tak jak prof. Bartoszewski, utwierdza nas w tym, co już wiemy, ale gdy mówi to on, jest to zawsze pokrzepiające.

  Mało pokrzepiający jest jedynie zamykający książkę tekst gdańskich licealistów. "Niewykluczone, że kiedy dzisiejsza młodzież wejdzie w wiek produktywny, wszelkie teoretyczne idee zostaną odrzucone" - prognozują.
  Gdańskie Areopagi, na razie, oddalają od nas tę niemiłą perspektywę.

  Program Gdańskiego Areopagu

  3 kwietnia godz. 18.00 Ołowianka
  Debata "Prawo do wolności" z udziałem Jerzego Buzka, Stefana Chwina, Konstantego Radziwiłła, abpa Józefa Życińskiego.

  4 kwietnia godz. 18.00 Ołowianka
  Debata "Powinności wobec wolności" z udziałem Ireneusza Krzemińskiego, Jana A.P. Kaczmarka, Dariusza Rosatiego, o. Macieja Zięby. 5 kwietnia godz. 12.00 kościół św. Jana, Gdańsk
  Msza św. o wolność dla wszystkich zniewolonych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo