Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NSA uchylił decyzję ministra. Poker to już sport czy jeszcze hazard?

Tomasz Smuga
www.sxc.hu
Czy poker to gra losowa czy hazardowa? Naczelny Sąd Administracyjny przychylił się do stanowiska Polskiej Federacji Pokera Sportowego i Polskiego Związku Pokera i uchylił decyzję ministra finansów, która kwalifikuje pokera jako hazard.

- Tak naprawdę ta decyzja dotyczy tylko pokera sportowego - wyjaśnia Paweł Abramczuk, prezes PFPS. - Ale co dokładnie sąd miał na myśli, dowiemy się, gdy zobaczymy uzasadnienie wyroku, które niebawem powinno się ukazać - dodaje.

Od czego to wszystko się zaczęło? Do rozstrzygania o charakterze gier upoważnia ministra finansów ustawa z 2009 r. o grach hazardowych. Rozpatrując wniosek PFPS i PZP, minister stwierdził, że poker sportowy podlega przepisom ustawy hazardowej.
Stanowisko ministra poparł wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Oddalając skargę stowarzyszeń, sąd uznał, że poker sportowy jest grą losową, w której występuje czynnik przypadkowości. I - zgodnie z przepisami dotyczącymi gier losowych - gra w pokera musi być zakazana poza kasynami.

- Jednak ministerstwo finansów w swoim opracowaniu nie przedstawiło opinii biegłego, dotyczącej zapisu "wynik w szczególności zależy od przypadku". Nie było wytłumaczenia, co oznacza ten zapis - tłumaczy powody skargi kasacyjnej Paweł Abramczuk.
Tymczasem coraz więcej państw Unii Europejskiej uznaje grę w pokera za dziedzinę sportu, a nie za hazard.

- Według obowiązujących w Polsce przepisów potrzebne są trzy elementy, żeby uznać jakąś grę za uprawianie hazardu. Po pierwsze - wynik w szczególności musi zależeć od przypadku. Po drugie - gra ma regulamin, a po trzecie - uczestnik gry ma korzyść materialną lub finansową - wyjaśnia prezes PFPS. - A co w przypadku, jeśli zagramy w pokera sportowego, czyli nie na pieniądze, tylko na ranking, żeby sprawdzić, kto z nas jest lepszy? W tym przypadku NSA przychylił się do naszego argumentu.
Po decyzji NSA środowisko pokerowe w naszym kraju poczuło się w końcu zadowolone.

- Bardzo ucieszyła mnie ta decyzja - dzieli się z nami swoją opinią pan Mariusz z Lęborka, sympatyk pokera. - Kompletnie nie rozumiałem powodów wcześniejszych decyzji sądów i ministra finansów, którzy uznali pokera za grę losową, wrzucając ją do jednego worka z ruletką i tak zwanymi "jednorękimi bandytami" w głośnej ustawie hazardowej. - Liczę na to, że poker stanie się całkowicie legalny i że gracze będą mogli płacić podatki za grę. Według aktualnego polskiego prawa jesteśmy traktowani jak przestępcy, bo łamiemy polskie prawo, grając w pokera w Polsce. Paradoksem jest to, że w Unii Europejskiej poker jest legalny i wygląda na to, że polski rząd nie potrafi się przyznać do błędu. Poker wymaga głębokiej analizy i umiejętności strategicznych - - twierdzi.
[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki