Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Pudełko życia". Informacje umieszczone w lodówce mogą uratować życie?

Tomasz Smuga
Małgorzata Genca/archiwum polskapresse
W domu każdy ma lodówkę. A w niej - jedzenie. Dlaczego nie miałoby tam stać "pudełko życia" - pytają pracownicy wejherowskiego MOPS. Projekt zakłada umieszczenie wszystkich ważnych informacji o pacjencie w jednym miejscu - w lodówce, opatrzonej specjalną naklejką.

- Chcielibyśmy, aby osoby starsze i samotne umieściły w lodówkach w swoim mieszkaniu specjalnie oklejone pudełko, a nim istotne dla życia tejże osoby informacje - kontakty do dzieci, informacje medyczne, informacje o przebywających pod opieką zwierzętach czy kluczach zapasowych do mieszkania - informuje Ewa Kłosowska, dyrektorka MOPS w Wejherowie. - Czasem uzyskanie takich informacji jest niezwykle trudne, gdy ktoś straci przytomność.

Karetka pogotowia przyjeżdża do chorego, ratownik wchodzi do mieszkania i idzie prosto do... lodówki chorego. Po co? Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej mają pomysł na usprawnienie pracy służb ratunkowych podczas akcji w mieszkaniu osoby samotnej. Projekt zakłada umieszczenie wszystkich ważnych informacji o pacjencie w jednym miejscu. W tym przypadku ma być to pudełko, które ulokowane byłoby w lodówce, opatrzonej specjalną naklejką.

A skąd pomysł, by pudełko chować w lodówce?
- Bo jak pokazują statystyki, to sprzęt, który znajduje się w każdym polskim domu i łatwo go zlokalizować - wyjaśnia pani dyrektor.

Ratownikom medycznym pomysł bardzo się podoba, bo dzięki takiemu prostemu zabiegowi będą mogli sprawniej pomagać potrzebującym. Bardzo często interweniują w domach osób samotnych, u których pojawia się problem zdiagnozowania choroby.

- Często nie wiemy, czy dana osoba na coś choruje i od jak dawna - mówi Dariusz Naczk, ratownik medyczny i przedstawiciel pogotowia medycznego Falck w Wejherowie. - Dzięki temu będziemy wiedzieli, jakie tabletki zażywają pacjenci, czy i gdzie mają schowaną kartę swojej choroby.

Zdaniem Dariusza Naczka "pudełko życia" może też odblokować SOR. - Jeśli będziemy wiedzieli, gdzie w mieszkaniu znajduje się karta choroby pacjenta, nie będziemy musieli jechać z nim od razu na SOR w celu zdiagnozowania choroby. Z karty przeczytamy, że taka osoba np. choruje na cukrzycę i to już nam ułatwi pracę. Będziemy wiedzieli, jakie podjąć kroki - tłumaczy Dariusz Naczk.

Już niebawem pracownicy wejherowskiego MOPS rozpoczną kampanię promocyjną projektu. - Na początku listopada mamy otrzymać ponad 2 tys. pudełek - mówi Ewa Kłosowska. - Do promocji akcji będziemy zachęcali w aptekach, szpitalu, czy w pogotowiu medycznym Falck. Liczymy, że inne gminy podłapią nasz pomysł i też będą chciały go wdrożyć w życie - dodaje.
Każdy kto uzna, że jest sens trzymania takiego pudełka w lodówce, już za niespełna 5-6 tygodni będzie mógł je odebrać w siedzibie MOPS przy ul. Kusocińskiego 17 w Wejherowie.

- Oprócz tego każdy otrzyma również naklejkę z logo "pudełka życia", żeby umieścić ją na lodówce. Wówczas ratownicy będą wiedzieli, że tam mogą szukać informacji o pacjencie - dodaje Ewa Kłosowska. - Każdy kto uzna, że pomysł jest godny zainteresowania, może umieścić pudełko w lodówce.

Mieszkańcy Wejherowa na projekt patrzą przychylnym okiem.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki