18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długofalowa prognoza pogody: jesień przyszła szybko, śnieg - po świętach

Janina Stefanowska
Mikołaj Suchan
Waldemar Szeszuła, leśnik z Sianowa pod Kartuzami, obserwując przyrodę, przewiduje długoterminową prognozę pogody na tegoroczną jesień. Co przyniosą najbliższe miesiące - czy nadejdzie jeszcze ciepłe, kolorowe babie lato i kiedy spadnie pierwszy śnieg? - pyta Janina Stefanowska

Nie ma Pan żadnego satelity, skomplikowanych urządzeń meteorologicznych, a przepowiada Pan pogodę...
Opieram się na tradycji, która mówi nam, że o pogodzie na najbliższy rok mówi nam pierwszych dwanaście dni po Bożym Narodzeniu. Liczenie rozpoczyna się w pierwszym dniu świąt. Uzupełniam swoje spostrzeżenia o obserwację przyrody, a zwłaszcza zachowań ptactwa. I tak - mimo braku narzędzi naukowych - przewiduję pogodę nawet z półrocznym wyprzedzeniem. Muszę jednak przyznać, że natura płata nam figle - i nie zawsze mi się udaje trafić z prognozami. Czasem przesuwają się o tydzień, nawet o dwa, ale potem i tak się sprawdzają. Proszę zauważyć, że synoptycy z telewizji przewidują pogodę na kilka dni, moja jest natomiast długofalowa i z tego, co analizuję - sprawdza się w 60-70 procentach. Notatki i obserwacje prowadzę od około dziesięciu lat.

Rozpoczęła się kalendarzowa jesień. Co słychać w świecie przyrody?
Za oknem już mamy jesień. Przyszła wcześniej, niż się spodziewaliśmy. Sarny wciąż paradują w letniej szacie. Szybko odleciały z Polski bociany. Nie widziałem kluczy żurawi, nie słyszę ich krzyków - dziwi mnie, że odleciałyby tak bez pożegnania. Może dopiero się zbierają na ptasie sejmiki? Zwykle na przełomie września i października było je widać. Odleciały też pierwsze klucze gęsi. To symptomy, że jesień będzie szybka i chłodna. Obserwuję mrówki, ale nie znajduję w budowanych przez nie mrowiskach podpowiedzi - bowiem część mrowisk ma kształt stożka, inne są bardzie płaskie. Kształt mrowisk sygnalizuje spodziewane opady - im bardziej strome mrowiska, tym bardziej mokra jesień i zima.

Tymczasem w pomorskich lasach pojawiły się podgrzybki i opieńki, które lubią chłód i zwykle ich wysyp następuje bliżej zimy. Można powiedzieć, że już obrodziły. #Za sobą mamy okresy dobrego grzybobrania - grzyby się pojawiły, ale nie było nadzwyczajnego wysypu. Prawdziwki były, choć nie wszędzie. Okres na rydze szybko się skończył. I tak jak mieliśmy wiosnę, która nadeszła późno, w końcu kwietnia, tak jesień przyszła szybciej. Zaczyna malować kolorami liście - i mam nadzieję, że mimo pesymistycznych zapowiedzi - pozwoli się jednak sobą nacieszyć.

Jakie niespodzianki przyniesie nam w tym roku październik?
Ze względu na wydłużoną zimę październik zapowiada się niejednoznaczny. Na początku października, tak do 9 dnia miesiąca, temperatury za dnia dochodzić będą do 14 stopni. Później już będą powoli spadać, maksymalnie do 10 stopni. Około 16 października czeka nas przełom w pogodzie...

Czyli...
Albo nadejdzie wersja pesymistyczna - z ochłodzeniem, przygruntowymi przymrozkami, albo sprawdzi się opcja optymistyczna - ze złotą polską jesienią, temperaturą dochodzącą do 20 stopni. Po 16 października spodziewam się kilku, a może nawet kilkunastu dni ciepłych. Decydują o tym ścierające się w tym okresie fronty atmosferyczne. Po 25 października zapanuje już chłód i trzeba się będzie przygotować na zimę. Temperatury nie przekroczą w dzień 16 stopni. Około połowy miesiąca a także w dniach 25-27 oraz 30 października można spodziewać się bardzo burzliwych wiatrów. Poza tymi dniami też będzie wietrznie, choć podmuchy będą słabsze. Do tego pesymistycznego obrazu należy dodać jedenaście dni deszczowych. Opady przelotne wystąpią 4,13,15/16 oraz około 19-20 dnia miesiąca.

Czy w listopadzie już możemy się spodziewać pierwszych opadów śniegu?
Listopad przyniesie ochłodzenie. Do Dnia Niepodległości temperatury w dzień oscylować będą w granicach 8-10 stopni, kolejny tydzień zapowiada się trochę cieplejszy, za to po 20 dniu miesiąca chłód stanie się bardziej odczuwalny. Słupek rtęci nie osiągnie już za dnia 10 stopni Celsjusza.

Wiatrów możemy spodziewać się 2 listopada i w okolicach 13-14 dnia miesiąca. Listopad nie oszczędzi nam deszczu, choć nie będą one ulewne i gwałtowne. Deszczowe opady przypadną na 3,10-11, 14-15, 20 i 24 dzień miesiąca. Dzień Wszystkich Świętych zapowiada się natomiast pogodnie.

Co można powiedzieć o ostatniej, już grudniowej części jesieni?
Początek grudnia to kolejne stopniowe ochłodzenie aż do 13 dnia miesiąca. Termometry wskażą 4-5 stopni. Odczujemy chłód. Na święta Bożego Narodzenia szykuje się wyrównana temperatura, wciąż powyżej zera za dnia - ale bez opadów śniegu. Pierwsze śnieżne płatki pokażą się 2 grudnia, postraszą nas 7 i 11 dnia miesiąca, przyprószą ziemię 16-18 grudnia, ale prawdziwa śnieżna zima nastanie dopiero po świętach Bożego Narodzenia. Dopiero ten grudniowy śnieg ma szansę zostać u nas na dłużej.

Rozmawiała Janina Stefanowska
[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki