Sopockie koło PO murem za swoim szefem

  Sopockie koło PO murem za swoim szefem

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Sopoccy działacze Platformy Obywatelskiej udzielili wotum zaufania prof. Michałowi Woźniakowi, szefowi koła PO w mieście.
  Za kilka tygodni prof. Woźniak oraz siedmiu sopockich radnych stanie przed sądem koleżeńskim, który będzie decydować o ich ewentualnym usunięciu z partii. Sprawa dotyczy sporu wokół referendum o odwołanie Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu, któremu prokuratura postawiła osiem zarzutów.

  Zarząd regionalny PO, w ślad za premierem Donaldem Tuskiem chciał, by referendum ogłoszono na podstawie wniosku Rady Miasta Sopotu, a nie po zebraniu podpisów wśród mieszkańców. Taki wniosek przygotowano, ale m.in. dzięki głosom siedmiu z dziewięciu radnych PO został zdjęty z porządku obrad ostatniej sesji.

  Radni argumentowali, że nie ma sensu głosować nad wnioskiem o referendum, skoro podpisy i tak już zebrano ("grupę inicjatywną" stanowili radni PO i pozostającej z nią w koalicji Samorządności, w zbiórkę podpisów angażował się sam Jacek Karnowski). Stąd też wnioski zarządu regionalnego PO o wyrzucenie siedmiu niepokornych radnych, a także prof. Woźniaka, który jest członkiem komitetu poparcia Karnowskiego.

  Michał Woźniak tłumaczy, że podczas poniedziałkowego, wieczornego posiedzenia sopockiego koła Platformy poprosił o głosowanie nad wotum, gdyż chciał wiedzieć, czy może prowadzić zebranie. - Głosowanie było tajne, poparli mnie wszyscy biorący w nim udział. Ponad 50 osób - mówi prof. Woźniak. Koło PO w Sopocie liczy około150 osób.

  Jerzy Hall, radny sopocki, którego czeka sąd koleżeński, z powodów osobistych w poniedziałkowym posiedzeniu nie uczestniczył. Przyznaje jednak, że nie dziwią go wyniki głosowania.
  - Ci działacze robią dużo dla partii, w Sopocie jest najwyższa frekwencja wyborcza. Ludzie są rozgoryczeni, mają poczucie krzywdy - uważa. - Uchwałę z posiedzenia rady zdejmowaliśmy, gdy była 250-procentowa pewność, że referendum odbędzie się dzięki podpisom mieszkańców. Kierowaliśmy się logiką.

  Michał Owczarczak, pomorski wicewojewoda i członek regionalnego zarządu PO przyznaje, że "po ludzku" rozumie sopockich działaczy, emocjonalnie związanych z Jackiem Karnowskim, ale do partyjnych poleceń trzeba się stosować.
  - Każdy może powiedzieć, że jakaś uchwała mu się nie podoba. Gdybyśmy jednak tak postępowali, partię należałoby rozwiązać - uważa Owczarczak.

  - Poparcie koła PO dla profesora Woźniaka oznacza automatyczne poparcie dla Jacka Karnowskiego - uważa tymczasem Bartosz Łapiński, sopocki radny PiS. - W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem dla regionalnych władz Platformy jest rozwiązanie struktur sopockich, bo to już jest jawny sprzeciw.
  Michał Owczarczak przyznaje, że w Sopocie "jest problem", ale nie chce mówić, czy dojdzie do rozwiązania struktur partii. - Na pewno o tej sprawie będziemy rozmawiać na najbliższym posiedzeniu zarządu regionalnego - mówi. - Wśród jego członków zdania co do sprawy sopockiej są podzielone.

  O tym że sopocka PO się buntuje, niech świadczą słowa Jerzego Halla. Zapowiedział, że nie będzie się stosował do "bzdurnych poleceń" władz. Pomorski zarząd wydał uchwałę nakazującą sopockim działaczom namawianie mieszkańców, by opowiedzieli się w referendum przeciw Karnowskiemu.
  Referendum zaplanowano na 17 maja. Prawdopodobnie pod koniec kwietnia sąd koleżeński rozpatrzy sprawę "buntowników".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo