Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w Pomorskiem. Służby mundurowe gwarantują pracę

Kazimierz Netka
Największą popularnością cieszy się jednak nie armia, ale policja.
Największą popularnością cieszy się jednak nie armia, ale policja. T. Bolt/ archiwum DB
Młodzi garną się do służb mundurowych. Do pomorskiej policji wpłynęło w tym roku aż 5 tysięcy zgłoszeń chętnych do służby.

Ponad 100 tysięcy bezrobotnych - tak jest obecnie na Pomorzu. Co piąty człowiek bez pracy w naszym województwie to osoba młoda - do 25. roku życia. Pod koniec bieżącego roku stopa bezrobocia może sięgnąć nawet 14 procent. Na dodatek w działających już przedsiębiorstwach nikt nie gwarantuje stabilności zatrudnienia. Inaczej jest choćby w wojsku, a teraz armia poszukuje kandydatów do służby w korpusie szeregowych zawodowych. Wolne są stanowiska kierowców bojowych wozów piechoty, elektromechaników, celowniczych. Na chętnych czeka około 800 etatów w całym kraju, także na Pomorzu. Jest jedno "ale" - na pracę mogą liczyć tylko ci, którzy odbyli służbę zasadniczą lub przygotowawczą. Szeregowy zarabia ok. 2500 zł brutto. Po awansie na st. szeregowego podstawa może dojść do 3 tysięcy.

Wakaty są w Marynarce Wojennej - powstały głównie wskutek rotacji kadry oficerskiej, podoficerskiej, jak i stanowisk marynarzy. Specjalności pożądane w zakresie stopni marynarskich to przede wszystkim fachowcy, tacy jak nurkowie czy ratownicy.

Kto chce wstąpić do Marynarki Wojennej podlega oczywiście "pełnemu sprawdzeniu".
- W przypadku marynarzy to konieczność bycia w strukturach Narodowych Sił Rezerwowych - zaznacza kmdr ppor. Piotr Adamczak, rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej.

Największą popularnością cieszy się jednak nie armia, ale policja. Świadczą o tym liczby - tylko do pomorskiej policji wpłynęło w tym roku aż 5 tysięcy zgłoszeń chętnych do służby! Bite są rekordy w liczbie ubiegających się o przyjęcie do tej formacji. W pomorskiej policji została czasowo wstrzymana rejestracja osób ubiegających się o przyjęcie do służby. Prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2014 roku, po otrzymaniu limitów z Komendy Głównej Policji, rekrutacja zostanie wznowiona.

- Od stycznia do 15 lipca otrzymaliśmy około 5 tysięcy zgłoszeń od osób chcących wstąpić w szeregi policji. W tym roku planujemy przyjąć do służby 381 osób. Do tej pory zostało już przyjętych 310 osób - informuje sierż. sztab. Michał Sienkiewicz z KWP w Gdańsku.

Na brak chętnych nie narzeka także straż graniczna. - Poszukujemy przede wszystkim osób z kwalifikacjami zawodowymi marynarzy - informuje por. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Straży zależy też na wykształconych osobach - kandydat powinien mieć wykształcenie najlepiej wyższe o kierunku studiów informatyka, prawo, wychowanie fizyczne, filologia rosyjska, ukraińska, orientalna lub przynajmniej wykształcenie średnie techniczne.
[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki