Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ambasador z Kościerzyny

Maciej Wajer
Janusz Reiter z Kościerzyny był pierwszym polskim ambasadorem RP w Niemczech po 1989 roku.

To jedna z najbardziej znanych w kraju i świecie postaci, która pochodzi z Kościerzyny. Mowa o Januszu Reiterze, który na początku XXI wieku został uhonorowany przez władze rodzinnego miasta najważniejszym tytułem, jakim jest Honorowe Obywatelstwo Kościerzyny.

Janusz Reiter urodził się w 1952 roku w Kościerzynie w rodzinie Stanisława i Hildegardy Gołębiewskich. W swoim rodzinnym mieście ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego. Po maturze wyjechał do Warszawy, by tam na Uniwersytecie Warszawskim studiować w Instytucie Germanistyki. To właśnie tam rozpoczął swoją przygodę z dziennikarstwem. Wkrótce stał się jednym z czołowych publicystów zajmujących się problematyką polsko-niemiecką. W trakcie pobytu w Warszawie pisał w Życiu Warszawy, jednak z tej redakcji został wyrzucony w okresie stanu wojennego. Taka decyzja była efektem jego niezależności , a także współpracy z wydawnictwami opozycyjnymi oraz środowiskami warszawskiej opozycji. Jego publikacje w Polityce oraz Przeglądzie Katolickim powodują, że staje się autorytetem w sprawach kontaktów międzynarodowych Polski.

Jego wiedza zostaje dostrzeżona i wykorzystana po zmianach ustrojowych, do których doszło w Polsce w 1989 roku. W momencie uzyskania przez nasz kraj pełnej suwerenności, w roku 1990 Janusz Reiter został pierwszym ambasadorem III Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec. Miał wówczas zaledwie 38lat. Decyzję o takiej nominacji podjął ówczesny premier Tadeusz Mazowiecki.

- Ja przede wszystkim podziwiałem Tadeusza Mazowieckiego za odwagę, ponieważ nie wiedział, czy sprawdzę się w tej roli – mówił w jednym z wywiadów Janusz Reiter. - Byłem niezapisaną kartą, ale on mnie zapewnił, że jest o mnie spokojny.

W trakcie pełnienia swojej funkcji przyczynił się do normalizacji stosunków polsko-niemieckich. Warto dodać, że w tym czasie zostały podpisane porozumienia między Polską a Niemcami, które stanowią do dzisiaj podstawę dobrosąsiedzkich stosunków między naszymi państwami. Misję ambasadora RP w Niemczech zakończył w 1995 roku. Z kolei rok później, po powrocie do kraju założył Centrum Stosunków Międzynarodowych w Warszawie. Instytucja ta stała się niezależnym think thankiem poświęconym polityce zagranicznej i bezpieczeństwu. W roku 2005 Janusz Reiter został mianowany ambasadorem RP w Stanach Zjednoczonych. Trzy lata później został również specjalnym wysłannikiem do spraw zmian klimatu, w efekcie czego uczestniczył w przygotowaniach do konferencji klimatycznych w Poznaniu oraz Kopenhadze.

Trzeba też wspomnieć, że przez cały okres swojej pracy, z dumą podkreślał swój kaszubski rodowód. Dodajmy też, że urodzony w Kościerzynie Janusz Reiter był też wykładowcą na wielu uniwersytetach w Europie oraz Ameryce, a także konsultantem wielu międzynarodowych organizacji politycznych i gospodarczych. W swoim dorobku ma również wiele publikacji prasowych i książkowych. Jego artykuły były publikowane między innymi „Frankfurter Allgemeine Zeitung“, „Weltwoche“, „Washington Post“, „Wall Street Journal“, „Die Zeit“, a także w polskiej prasie.J. Reiter otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą i Wstęgą Republiki Federalnej Niemiec, nagrodę Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, honorowy tytuł College of the Atlantic w USA.

W 10 rocznicę podpisania partnerskiej umowy między Kościerzyną a niemiecką gminą Cölbe, Rada Miasta zdecydowała się przyznać Januszowi Reiterowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kościerzyna. Decyzja taka została podjęta w marcu 2001 roku. Natomiast uroczystości, podczas których wspomniany tytuł został wręczony odbyły się w maju tego samego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki