Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Alleluja" i kolęda na piękne Boże Narodzenie

Maja Korbut
Wystąpił Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego
Wystąpił Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego G. Mehring
W ostatnią sobotę przed Bożym Narodzeniem, podobnie jak w zeszłym roku, byliśmy świadkami wydarzenia mającego muzycznie przygotować gdańszczan do nadchodzących świąt. Doroczny Koncert Bożonarodzeniowy pod patronatem prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza ma szansę stać się naprawdę ważną tradycją.

Wysoki poziom tego wydarzenia sprawił, że znalazło się ono na liście 10 europejskich koncertów świątecznych polecanych przez brytyjską gazetę "The Guardian".

Stało się to nie tylko za sprawą wybitnych wykonawców, ale także dzięki dziełom, które znalazły się w programie tego niezwykłego wieczoru. Na poprzednim Dorocznym Koncercie publiczność mogła delektować się kompozycjami J. S. Bacha, wykonano wtedy kantatę z Oratorium na Boże Narodzenie oraz Magnificat. W tym roku repertuar był o wiele szerszy, łączył utwory z różnych epok.

Wieczór rozpoczął się wykonaniem "Magnificat & Nunc dimittis" polskiego współczesnego kompozytora, Pawła Łukaszewskiego. Pomysł połączenia chóru i orkiestry z solowym saksofonem mógł wydawać się mało przekonujący, ale saksofon Pawła Gusnara zachwycił publiczność miękkim, ciepłym brzmieniem, a sama kompozycja okazała się niezwykle piękna.

Kolejnym punktem programu miał być utwór awangardowego kompozytora Arnolda Schönberga "Friede auf Eden". Niestety, ze względu na niską temperaturę panującą w kościele św. Mikołaja zrezygnowano z wykonania tego dzieła. Jednak wykonanie pierwszej części oratorium "Mesjasz" G. F. Haendla było chyba dla słuchaczy wystarczającą rekompensatą. Znakomita orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku zagrała błyskotliwie i selektywnie.

Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, który w poprzednim utworze prezentował niezwykle spokojne, wręcz powściągliwe brzmienie, swoje partie w oratorium wykonywał energicznie i z widoczną radością.

Soliści: Anna Mikołajczyk (sopran), Urszula Kryger (mezzosopran), Aleksander Kunach (tenor) i Wojciech Gierkach (bas) również nie zawiedli publiczności, na wysokim poziomie wykonując nawet najtrudniejsze fragmenty dzieła Haendla. Koncert zakończył się przyjemną niespodzianką, zaprezentowano słynne "Alleluja" z drugiej części Oratorium "Mesjasz", pomimo że w programie przewidziana była tylko pierwsza część tego dzieła.

W ramach świątecznych życzeń dla słuchaczy wykonano również kolędę "Pójdźmy wszyscy do stajenki" opracowaną przez kompozytora Macieja Małeckiego na chór i orkiestrę. Świetni wykonawcy i ciekawy repertuar sprawiły, że pewnie każdy z niecierpliwością będzie czekał na każdy następny taki koncert.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki