Zagrożenie powodziowe. Może zagrozić nam Bałtyk, Wisła i...

  Zagrożenie powodziowe. Może zagrozić nam Bałtyk, Wisła i mniejsze rzeki

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Zagrożenie powodziowe. Może zagrozić nam Bałtyk, Wisła i mniejsze rzeki

  ©Mariusz Kapala

  Rząd wydał 18 października rozporządzenie w sprawie przyjęcia Planu zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszaru dorzecza Wisły.
  Zagrożenie powodziowe. Może zagrozić nam Bałtyk, Wisła i mniejsze rzeki

  ©Mariusz Kapala

  W regionie wodnym Dolnej Wisły obiekty tzw. biernej ochrony przeciwpowodziowej chronią około 99,2 tys. mieszkańców, 218 obiektów użyteczności społecznej, 138 obiekty stanowiące potencjalne zagrożenie dla środowiska i 2 obiekty stanowiące duże zagrożenie dla środowiska, a także 38 obiektów cennych kulturowo – czytamy w Rozporządzeniu.

  Gdyby doszło do przerwania wałów poniżej Tczewa, przeciwpowodziowego lewobrzeżnego, woda z Wisły mogłaby popłynąć przez Żuławy na Gdańsk. W najbardziej skrajnym przypadku zalane mogą zostać tereny od jeziora Jeziorak po Sopot czyli całe Żuławy i od Zatoki Gdańskiej wzdłuż doliny Wisły po zaporę we Włocławku.

  Straty związane z potencjalnym zagrożeniem powodziowym w regionie wodnym Dolnej Wisły dla terenów żuławskich sięgnąć mogą 9 mld zł (scenariusz PPR – obszary narażone na powódź opadową z konsekwencją gromadzenia się wód na przestrzeniach polderowych Żuław w przypadku zaprzestania pracy pomp odwadniających (scenariusz potencjalnej powodzi polderowej rzecznej). Dla terenów zabudowy mieszkaniowej straty te oszacowano na 6,3 mld zł i stanowią największy odsetek strat na zagrożonych terenach (zagrożenie dotyczy 64 tys. osób). W drugiej kolejności największe straty dotyczą terenów przemysłowych (ok. 2 mld zł).

  W regionie wodnym Dolnej Wisły, dla wody 100-letniej (powodzi tak wielkiej, która zdarza się raz na 100 lat) zagrożonych od strony morza jest ok. 20 tys. ha terenu. Zagrożenie od wód morskich w regionie wodnym Dolnej Wisły występuje dla 3 zlewni planistycznych: Rzek Przymorza, Zalewu Wiślanego i Zatok oraz Dolnej Wisły. Nie dotyczy zaś Zlewni Planistycznej Brdy, Wdy i Wierzycy oraz Drwęcy i Osy.

  Obszary najbardziej zagrożone przedstawia mapa, będąca częścią składową, wspomnianego Rozporządzenia Rady Ministrów.  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo