Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tatarski pomnik stanął w Lasach Piaśnickich

Tomasz Smuga
fot.t.smuga
W asyście honorowej Marynarki Wojennej w Piaśnicy odsłonięto pomnik zamordowanego przez hitlerowców Leona Kryczyńskiego.

Pomnik ku czci Leona Najmana - Mirzy Kryczyńskiego, Tatara, przedwojennego wiceprezesa Sądu Okręgowego w Gdyni, historyka i działacza społecznego, został odsłonięty w miniony piątek w Lasach Piaśnickich.

Obelisk postawiono z inicjatywy Związku Szlachty Tatarskiej Byłego Księstwa Litewskiego. Po napaści Niemiec na Polskę w Lasach Piaśnickich - zwanych także przez miejscowych „Kaszubską Golgotą” - hitlerowcy zamordowali kilkanaście tysięcy osób. Wśród ofiar był m.in. Leon Kryczyński. - Był Polakiem, Tatarem, muzułmaninem i Europejczykiem. Był wybitnym prawnikiem, podróżnikiem, pisarzem i uczestniczył w narodowo-wyzwoleńczych walkach na Krymie i w Azerbejdżanie. W czasach przedwojennych, w latach 1935-1939, był także wiceprezesem Sądu Okręgowego w Gdyni - opowiada Andrzej Bajer ze Związku Szlachty Tatarskiej Byłego Księstwa Litewskiego.

Ponadto Kryczyński był autorem wielu publikacji na temat historii Tatarów RP i redaktorem naczelnym wydawnictwa naukowego - „Rocznik Tatarski”. 27 września 1939 r. został aresztowany przez gestapo. Jego nazwisko znajduje się na liście ponad 800 zidentyfikowanych osób rozstrzelanych w Lasach Piaśnickich w 1939 r. i na początku 1940 roku.

Chociaż fizycznie pomnik stoi w największej nekropolii naszego województwa od października 2015 roku, to uroczyście został odsłonięty dopiero pół roku później. Temat poruszaliśmy już wcześniej w obszernej publikacji na łamach „Dziennika Bałtyckiego”. Przypomnijmy tylko, że według władz, pomnik postawiono bez uzyskania wszystkich zezwoleń.

- Wszystkie formalnoprawne dokumenty zostały już załatwione. Uzyskaliśmy zgodę nadleśnictwa oraz zgody budowlane. Kwestią był tylko termin odsłonięcia pomnika, na 15 kwietnia ustalił go minister - tłumaczy Andrzej Bajer.

W uroczystości, które odbyły się w asyście honorowej Marynarki Wojennej, udział wzięły m.in. władze samorządowe, służby mundurowe, duchowni i zaproszeni goście. - Tatarzy są bardzo silnie związani z Polską. Są tutaj od ponad 660 lat - podkreśla Andrzej Bajer. - Tatarów muzułmanów jest około 3,5 tysiąca, zaś chrześcijańskich ponad 300 tysięcy - mam na myśli choćby osoby z korzeniami tatarskimi. Ma to też związek z małżeństwami mieszanymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki