Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzina na wakacjach: Zadbajmy o to, żeby wakacje były bezpieczne!

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Nad wodą, w lesie, podczas silnego wiatru czy burzy musimy być szczególnie ostrożni. Żeby wakacje były bezpieczne trzeba też wiedzieć, jak w sytuacjach zagrożenia się zachować. Zasady bezpiecznego wypoczynku powinni znać dorośli, ale także dzieci.

Bezpieczeństwo nad wodą

Pływajmy tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik. Bardzo nieodpowiedzialne jest pływanie tam, gdzie kąpiel jest zakazana - o tym informują nas znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. W przypadku wejścia do niestrzeżonych zbiorników zawsze musimy sprawdzić głębokość i strukturę dna. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, z którego korzystamy, i stosujmy się do zaleceń ratownika.

Czytaj też: Rodzina na wakacjach. Jak zaplanować podróż z dzieckiem

Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku, a przede wszystkim nigdy nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeżeli zamierzamy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, popłyńmy z kimś lub zadbajmy o to, by asekurował nas ktoś płynący łodzią. Na głowie powinniśmy mieć czepek, który zapewni nam to, że będziemy widoczni dla innych. Gdy chcemy pływać sami, zaopatrzmy się w bojkę na szelkach, dzięki której zawsze będzie wiadomo, w którym miejscu jesteśmy. Przed wyjazdem kupmy co najmniej dwie takie bojki dla bliskich.

Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni, optymalna temperatura wody to 22-25 stopni. Nie wchodźmy do wody w czasie burzy, gęstej mgły i gdy wieje porywisty wiatr. Nie pływajmy też w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów, lub w takich, o których wiemy, że występują w nich zawirowania wody lub zimne prądy. Nigdy nie pływajmy po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu ani na czczo, bo wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm. Nie zażywajmy również kąpieli bezpośrednio po posiłku, bo chłodna woda może doprowadzić do skurczu żołądka, a to grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Nie skaczmy do wody, gdy wcześniej leżeliśmy na słońcu i jesteśmy rozgrzani. Przed wejściem do niej ochlapmy nią całe ciało, bo w ten sposób unikniemy wstrząsu termicznego. Pod żadnym pozorem nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć nawet śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”.

Zabawy w wodzie zawsze powinny być dostosowane do umiejętności pływackich wszystkich uczestników. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło czy inne tego rodzaju zabawki.

Jeśli zobaczymy, że ktoś z kąpiących się potrzebuje pomocy, udzielmy jej tylko wtedy, gdy będziemy w stanie mu pomóc, czyli w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie czujemy się na siłach, jak najszybciej zawiadommy inne osoby.

Rodzina na wakacjach: Zadbajmy o to, żeby wakacje były bezpieczne!
123 RF

Więcej o bezpieczeństwie nad wodą znajdziemy na http://www.zyjbezpiecznie.policja.pl.

Bezpieczeństwo podczas burz i nawałnic

W ubiegłym roku szczególnie przekonaliśmy się, jak bardzo niebezpieczne mogą być burze i nawałnice. Wielkopolska policja opublikowała zestaw porad, jak uchronić się przed zagrożeniami, jakie niosą burze i nawałnice. Warto je zapamiętać.

Rodzina na wakacjach: Zadbajmy o to, żeby wakacje były bezpieczne!
123 RF

Co robić, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie? Oto podstawowe zasady zachowania, gdy zbliża się burza, a my znajdujemy się w domu, lesie lub w aucie.

W domu zapewnijmy sobie dostęp do mediów, na przykład poprzez przenośne radio na baterie, oraz awaryjne oświetlenie - latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa. Sprawdźmy zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Pamiętajmy również o tym, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien. Wyłączmy wszelkie urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki). Zastanówmy się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Unikajmy korzystania z telefonów komórkowych. Jeżeli jesteśmy w centrum burzy lub huraganowego wiatru, zejdźmy do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu - na przykład do piwnicy i usiądźmy pod ścianą nośną, jak najdalej od przeszklonych drzwi i okien. Z balkonów i tarasów usuńmy wszystkie przedmioty, które mogą zostać poniesione przez wiatr i w ten sposób stworzyć dodatkowe zagrożenie. Wiedząc o zbliżającej się burzy, nie wychodźmy z domu, jeśli nie musimy. Pamiętajmy też, że chwilowe uspokojenie się nawałnicy nie oznacza jeszcze całkowitego bezpieczeństwa.

Rodzina na wakacjach: Zadbajmy o to, żeby wakacje były bezpieczne!
123 RF

Gdy jesteśmy w lesie, górach lub nad jeziorem i zaskoczy nas burza, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam ją przeczekajmy. Jeśli nie mamy takiej możliwości, nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi, niestabilnymi konstrukcjami - takimi jak na przykład wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny. Jako schronienie wykorzystajmy most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. A gdy nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy naturalne zagłębienia terenu - rowy, głębokie doły. Unikajmy używania telefonu komórkowego, a najlepiej go wyłączmy.

Rodzina na wakacjach: Zadbajmy o to, żeby wakacje były bezpieczne!
123 RF

Jeśli w czasie burzy jedziemy samochodem, pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach, które wpłyną na jazdę. Nie zatrzymujmy się pod drzewami, bo niebezpieczeństwo przygniecenia auta przez powalone wiatrem konary i drzewa jest bardzo prawdopodobne. Jeżeli nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w aucie.

Bezpieczeństwo podczas wichury

Zasady bezpieczeństwa podobne są w tym przypadku do tych, które obowiązują podczas burzy. Gdy wichura zastanie nas na zewnątrz, pamiętajmy, by nie stać pod drzewami, nie podchodzić blisko budynków, nie zatrzymywać się pod trakcjami elektrycznymi, szyldami, tablicami reklamowymi czy rusztowaniami. Nie parkujmy też aut w pobliżu drzew, rusztowań czy innych stalowych konstrukcji.

Pamiętajmy również o tym, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim zwierzętom, które trzymamy na dworze.

Czytaj też: Rodzina na wakacjach. Koszty leczenia za granicą - jak uniknąć problemów?

DZWONIMY PO POMOC
Telefony alarmowe miejmy zawsze zapisane w telefonie. Dopilnujmy tego, by mieli je wpisane wszyscy członkowie rodziny, również dzieci, o ile takich telefonów używają. Porozmawiajmy też z dziećmi o tym, jak i kiedy z takich numerów trzeba korzystać.

Dzwoniąc pod numer alarmowy, spokojnie i rzeczowo przekazujemy najistotniejsze informacje. Musimy się przedstawić, podać numer telefonu, miejsce zdarzenia (miejscowość, województwo), określić rodzaj zdarzenia oraz najdogodniejszą drogę dojazdu.

Niezbędne numery to:

  • 112 - numer alarmowy
  • 999 - pogotowie ratunkowe
  • 998 - straż pożarna
  • 997 - policja

POLECAMY:

Test gwary poznańskiej

MŚ: Szybki test dla kibiców

Stary Poznań na zdjęciach!

Najgłupsze odpowiedzi z teleturniejów

Wszystko o Lechu Poznań

Piękne hostessy z Motor Show

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rodzina na wakacjach: Zadbajmy o to, żeby wakacje były bezpieczne! - Głos Wielkopolski

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki