Premier zapowiada finansowe wsparcie dla poszkodowanych w...

  Premier zapowiada finansowe wsparcie dla poszkodowanych w nawałnicach [wideo, zdjęcia]

  red.

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Strażacy ciągle usuwają jeszcze skutki nawałnicy, sytuacja jest stale monitorowana. W powiecie kartuskim i starogardzkim ok. 43,5 tys. odbiorców nadal nie ma jeszcze prądu. Pociągi kursują już normalnie. Z kolei premier Beata Szydło zapowiedziała finansowe wsparcie dla poszkodowanych w nawałnicach.
  Zniszczenia w ośrodku Kaszubski Bór w Sominach.
  1/13
  przejdź do galerii

  Zniszczenia w ośrodku Kaszubski Bór w Sominach. ©Sylwia Lis

  Premier Beata Szydło zapowiedziała, że poszkodowani w wyniku nawałnic mogą liczyć na pomoc finansową od państwa.

  - To będzie pomoc finansowa dla samorządów. Ale to będziemy realizować po oszacowaniu szkód, po zgłoszeniu takich zapotrzebowań. Wojewodowie już pracują, jesteśmy gotowi na to, aby takiej pomocy udzielać, minister finansów został przeze mnie zobowiązany do tego, ażeby w miarę spływania zapotrzebowania na środki finansowe, te środki były bez zbędnej zwłoki uruchamiane – powiedziała premier Szydło.


  Czytaj także: Śmierć, ludzie bez prądu i dachu nad głową, potężne zniszczenia to skutki nawałnicy na Pomorzu

  Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapowiedział, że Straż Pożarna będzie sprawdzała bezpieczeństwo obozów dla dzieci pod namiotami.

  Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku wydało kolejny komunikat, czytamy w nim:

  Straż Pożarna usuwa skutki nawałnicy. Wszystkie służby pozostają niezmiennie zaangażowane. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego stale monitoruje sytuację w Powiatowych Centrach Zarządzania Kryzysowego. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, wczoraj (sobota, 12.08) – po spotkaniu z Premier Beatą Szydło, wraz z kierownictwem pomorskich służb, udał się na wizję lokalną do poszkodowanych miejsc, gdzie między innymi odwiedził harcerzy przebywających w szkole w Nowej Cerkwi oraz wizytował miejsca, w których burze wyrządziły największe szkody.

  Od momentu powstania sytuacji zagrożenia Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Wojewody Pomorskiego na bieżąco monitoruje sytuację w województwie. Wojewoda Dariusz Drelich koordynuje sytuację w województwie, pozostając w kontakcie z służbami oraz przedstawicielami rządu.

  W szpitalu w Chojnicach przebywa aktualnie 12 dzieci, rodzicom dzieci zapewniono nocleg i wyżywienie. Organizatorem obozu był ZHR okręgu łódzkiego. Na obozie przebywało 139 harcerzy w wieku od 10 do 20 lat oraz 16 osób kadry w tym 7 pełnoletnich.

  Bez energii pozostaje ok. 43,5 tysięcy odbiorców. Najwięcej w powiecie kartuskim ok. 20 tys., w starogardzkim ok. 11.tys. Przywrócono zasilenie na zerwanej trakcji elektrycznej na odcinku Strzebielino – Godętowo w powiecie wejherowskim. Energa na bieżąco podejmuje działania mające na celu przywrócenie zasilania w energię elektryczną. Straż pożarna interweniowała ponad 2,400 razy. Na terenie województwa ruch kolejowy odbywa się bez problemów, trasy kolejowe są drożne. Służby Wojewody zajmują się kwestią wsparcia finansowego najbardziej poszkodowanym.

  Zgodnie z ustaleniami poczynionymi przez Prezes Rady Ministrów, szefa MSWiA oraz wojewodę w województwie pomorskim rozpoczęły się kontrole obozów letnich dla dzieci i młodzieży, które przeprowadza Pomorski Kurator Oświaty wraz ze służbami Wojewody, w szczególności ze strażą pożarną i policją.

  Przypominamy o infolinii pod numerem 987 w Wojewódzkim Centrum Zarzadzania Kryzysowego w Gdańsku dla rodzin osób poszkodowanych.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czyli ile da Szydło?

   wątpię (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   a może wielebny Rydzyk też się dorzuci?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama