Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięćdziesiąta trombektomia wykonana w gdańskim UCK - usuwanie zakrzepów w przypadku udaru jest możliwe całą dobę, 7 dni w tygodniu

Piotr Kallalas
Prof. Bartosz Karaszewski, ordynator Kliniki Neurologii Dorosłych UCK
Prof. Bartosz Karaszewski, ordynator Kliniki Neurologii Dorosłych UCK fot. Sylwia Mierzewska UCK
Zespół czterech lekarzy z gdańskiego Uniwersytetu Centrum Klinicznego gwarantuje dostępność wykonywania zabiegów usuwania zakrzepów przy stwierdzonym udarze przez całą dobę i przez cały tydzień. Leczenie jest realizowane dzięki kooperacji Kliniki Neurologii Dorosłych i Zakładu Radiologii.

W przypadku wystąpienia udaru mózgu najważniejszą rolę odgrywa czas wdrożenia terapii. Do tej pory standardową procedurą było włączenie leczenia trombolitycznego, czyli zastosowanie leku dożylnego, który rozpuści zakrzep. Takie leczenie jest jednak możliwe do 4,5 h od wystąpienia objawów. Jak informują specjaliści, bezpośrednie, mechaniczne usunięcie skrzepliny włącza się do 6 godzin od pojawienia się pierwszych niepokojących symptomów. Ostatnie wyniki badań wskazują, że w niektórych przypadkach czas ten może być wydłużony nawet do kilkunastu godzin. Im szybciej zastosujemy terapię, tym większe szanse na powrót do zdrowia.

- Szansa na uzyskanie samodzielności w grupie pacjentów z tak rozległymi udarami mózgu leczonych w naszej klinice wynosi w tej chwili ponad 60% - powiedział prof. Bartosz Karaszewski, ordynator Kliniki Neurologii Dorosłych UCK, który koordynuje prace zespołu.

Czytaj też

W 2015 roku wykonano pierwszy zabieg i od tego czasu sukcesywnie wykorzystywano metodę trombektomii mechanicznej. Do gdańskiej kliniki są przywożeni pacjenci także z innych ośrodków medycznych na terenie województwa. W tym momencie specjaliści mogą się pochwalić przeprowadzeniem 50 tego typu zabiegów.

Trombektomia mechaniczna jest wykonywana także w Szpitalu św. Wojciecha, należącego do Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. Placówka informuje, że obecnie trwa kompletowanie zespołu, co umożliwi w przyszłości wprowadzenie systemu 24–godzinnego.

Do alarmujących objawów udaru należy między innymi częściowa afazja, porażenie mięśni twarzy, silny ból głowy czy drętwienie, a także zaburzenia ruchowe. Warto być czujnym, zarówno jeśli chodzi o własne zdrowie, jak i zachowanie osób w naszym otoczeniu.

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki