Fuzja Grupy Lotos i PKN Orlen. Rekordowe wyniki Lotosu za...

  Fuzja Grupy Lotos i PKN Orlen. Rekordowe wyniki Lotosu za 2017 rok. Wg Marcina Jastrzębskiego Lotos na fuzji skorzysta bardziej niż Orlen

  Mateusz Tkarski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Rafineria Grupy Lotos
  Fuzja Grupy Lotos i PKN Orlen. Rekordowe wyniki Lotosu za 2017 rok. Wg Marcina Jastrzębskiego Lotos na fuzji skorzysta bardziej niż Orlen
  1/8

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Przemysław Świderski

  Grupa Lotos podsumowała wyniki za 2017 rok. Zysk netto okazał się najwyższy w historii i wyniósł 1,7 mld złotych. Prezes Marcin Jastrzębski odniósł się także do planów rządu dotyczących fuzji z PKN Orlen.
  1,7 mld złotych, tyle Grupa Lotos nie zarobiła w ciągu roku nigdy w historii. Zadłużenie netto Lotosu na koniec roku spadło z 4,8 mld zł do 2,5 mld zł.
  Zobacz galerię

  Firma o wynikach poinformował na konferencji podsumowującej ubiegły rok. Prezes Lotosu, Marcin Jastrzębski powiedział, że firma odpowiada przed akcjonariuszami za realizację strategii, która się nie zmienia.
  - Jesteśmy spółką giełdową, właściciele akcji mogą kupować i sprzedawać - powiedział prezes Jastrzębski w nawiązaniu do podpisani a listu intencyjnego między resortem skarbu i PKN Orlen ws. nabycia udziałów w Grupie Lotos. Jak ocenił połączenie spółek będzie korzystne dla obu podmiotów, ale większe korzyści odniesie Grupa Lotos, m.in. w logistyce. Firma jest m.in. dobrze przygotowana do uczestniczenia w zmianach rynkowych np. z zakresie elektromobilności.

  Prezes Lotosu zaznaczył, że połączenie będzie musiała przeanalizować Komisja Europejska, co potrwa nawet rok. Jak ocenia połączenie spowoduje jedynie zmianę osoby reprezentującej właściciela, a firmy zyskają nowe możliwości z punku widzenia rozwoju i skali działalności.

  Co mówią pomorscy posłowie ws. fuzji Lotosu i PKN Orlen?


  Kliknij w zdjęcie, aby przeczytać wypowiedzi poszczególnych posłów:


  W ubiegłym roku osiągnięciu dobrych wyników sprzyjały warunki rynkowe.
  - Średnioroczne notowania ropy naftowej oraz gazu ziemnego były wyższe od założeń Grupy Lotos odpowiednio o 8 proc. i 15 proc. Lepsze od oczekiwanych - o około 15 proc. - poinformowała firma.

  Lotos wydobył w sumie 8,4 mln baryłek węglowodorów. O 14 proc. mniejsze rok do roku wydobycie spowodowane było naturalnym wyczerpywaniem się złóż na Litwie i w Norwegii oraz przestojami remontowymi infrastruktury wydobywczej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

  W ubiegłym roku rafineria w Gdańsku przerobiła ponad 9,6 mln ton ropy naftowej. Na nieco niższy przerób, w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem 10,4 mln ton, wpłynął planowany, 6-tygodniowy postój remontowy.

  Ubiegły rok był drugim z kolei, w którym rynek odczuwał pozytywne efekty wdrożonego pakietu paliwowego. Po trzech latach spadków rejestrowanej konsumpcji, spowodowanej intensywnym rozwojem szarej strefy, w 2017 r. konsumpcja paliw wzrosła o 12 proc. Grupa sprzedała 10,9 mln ton produktów. Sprzedaż krajowa Lotosu wzrosła o 19 proc., a udział w krajowym rynku paliw wyniósł 31,6 proc.

  Więcej na temat fuzji Grupy Lotos i PKN Orlen:


  Fuzja Grupy Lotos i PKN Orlen. Europoseł Lewandowski o Lotosie: „To perła Pomorza. Zamiar przejęcia go przez Orlen ma charakter polityczny”
  Fuzja Grupy Lotos i PKN Orlen. Specjalna sesja Rady Miasta Gdańska w sprawie przejęcia Lotosu przez Orlen [relacja, zdjęcia]
  Prezydent Gdańska i pomorski marszałek piszą do premiera w obronie Lotosu
  Fuzja Grupy Lotos i PKN Orlen coraz bliżej. Orlen podpisał ze Skarbem Państwa list intencyjny na kupno 53 proc. akcji Lotosu


  POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  laczenie

  cep (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Wzmocni na rynku Swiatowym Zostaniemy Europejskim gigantem paliwowym Na tym zyska cala Polska w tym Pomorze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo