Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Gdański doczeka się nowego statku naukowo-badawczego

Agata Cymanowska
Już od 2014 roku naukowcy i studenci Uniwersytetu Gdańskiego, którzy prowadzą badania związane z morzem, będą mogli wreszcie pracować na statku badawczo-szkoleniowym z prawdziwego zdarzenia.

Uczelnia otrzymała właśnie dofinansowanie w kwocie 36 mln zł (całkowity koszt wyniesie ok. 37 mln zł, pozostała część zostanie pokryta ze środków własnych uczelni) na budowę specjalistycznego statku Oceanograf. Przetarg na projekt budowy jednostki zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku.

- Prowadzone na nowym statku interdyscyplinarne projekty badawcze będą służyły także instytucjom państwowym oraz samorządowym w zakresie racjonalnego zarządzania zasobami morskimi, zrównoważonego rozwoju polskiej strefy brzegowej Bałtyku oraz ochrony środowiska morskiego - podkreśla prof. Natalia Gorska, dyrektor Instytutu Oceanografii UG. - Dzięki nowej infrastrukturze będziemy mogli wspierać także rozwój nowoczesnych, innowacyjnych aspektów gospodarki morskiej w kraju - dodaje.

Takie badania, m.in. związane z geologicznymi możliwościami magazynowania CO2 pod dnem Morza Bałtyckiego, Instytut Oceanografii już prowadzi m.in. we współpracy z Grupą LOTOS. Trzydziestoletni, wyeksploatowany statek Oceanograf 2, którym dysponuje uczelnia, bardzo jednak naukowców ogranicza w stosowaniu nowoczesnych metod badawczych.

- Oceanograf 2 nie jest statkiem naukowo-badawczym i nie spełnia nowoczesnych kryteriów, on został jedynie zaadaptowany na potrzeby naukowców - tłumaczy prof. Gorska. - Na nowym statku będziemy mieć duży pokład roboczy, dobrze wyposażone laboratoria, dźwigi, bramownicę i inne urządzenia o odpowiedniej mocy. Będzie też można utrzymać statek w jednej pozycji nawet w trudnych warunkach pogodowych, co jest szczególnie ważne podczas badań, które wymagają dużej precyzji. Dzięki specjalistycznej infrastrukturze będziemy mogli wreszcie zabiegać o pieniądze na naprawdę duże międzynarodowe badania - dodaje.

Na nowym Oceanografie kształcić będą się głównie studenci oceanografii, geologii i ochrony środowiska morskiego. Ponadto prace badawcze będą mogli tu prowadzić także pracownicy i studenci z innych wydziałów UG.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki