Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agencja Rozwoju Pomorza - skarbnica wiedzy biznesowej

Kazimierz Netka
Przedsiębiorca z pomysłem spotkać może tam... anioła. Osoba zamierzająca założyć firmę dowie się, jak to zrobić. Przedsiębiorca uzyska informacje, wiedzę o tym, jak swoją fabrykę, spółkę unowocześnić, rozwinąć, wynieść na wyższy poziom działalności. Taką pomoc i nie tylko oferuje Dział Rozwoju Przedsiębiorczości Agencji Rozwoju Pomorza SA (ARP SA) w Gdańsku, współpracujący też z innymi regionami Polski i z zagranicą - pisze Kazimierz Netka.

Wszystko na temat POMORSKIE W UNII EUROPEJSKIEJ

O szczegółach owego wsparcia, realizowanych projektach, zakresie pomocy dla firm opowiedział zespół odpowiedzialny za przygotowanie i realizację projektów europejskich w ARP. Obecnie świadczenie w większości bezpłatnych usług dla przedsiębiorców jest możliwe dzięki wsparciu, jakie DRP zdobywa z funduszy Unii Europejskiej. Dotacje pochodzą z różnych źródeł, np. z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - część regionalna i centralna, Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka czy z programów międzynarodowych, takich jak Południowy Bałtyk.

Różnorodność usług w jednym miejscu

- Naszym celem jest wsparcie przedsiębiorczości, zarówno poprzez usługi bezpośrednie skierowane do szerokiej grup pomorskich przedsiębiorstw oraz osób zainteresowanych tym tematem, jak i konkretne działania na rzecz wybranych branż - mówi Katarzyna Matuszak, dyrektor Działu Rozwoju Przedsiębiorczości ARP. - Tworzymy oferty, które mają być jak najbardziej przydatne naszym klientom. Doskonale wiemy, że dla odbiorców naszych usług mniej ważne jest, skąd pochodzą środki na realizację projektów - to nasze zmartwienie. Dla przedsiębiorców liczy się końcowy efekt: co konkretnie mamy do zaoferowania i jaka jest jakość naszych produktów. Przywiązujemy też dużą wagę do tego, by nasze propozycje były bardzo różnorodne. Nie ograniczamy się do konkretnych branż czy do jednego typu usługi. Wiedzę na temat tego, co przedsiębiorcy najbardziej potrzebują, czerpiemy z rynku. W tym celu zlecamy przeprowadzanie różnych badań, czy to ogólnych, dotyczących sektora MSP na Pomorzu, czy analizujących potrzeby konkretnych branż.
Działania skupione są na czterech zasadniczych grupach usług.

- Wyniki badan wskazują nam, które zagadnienia trzeba uwzględniać w obszarach takich jak informacja i edukacja; szkolenia; doradztwo i konsulting - informuje Emilia Drozd-Kochanowicz, kierownik sekcji projektów w Dziale Rozwoju Przedsiębiorczości. - W bieżącym roku realizujemy wiele projektów, dedykowanych kilku grupom odbiorców. Jedna z nich to właściciele i pracownicy firm. Druga - osoby zamierzające rozpocząć działalność na własny rachunek. Nie zapominamy też o młodzieży zainteresowanej tematem szeroko pojętej przedsiębiorczości.

Dobrze znają gospodarkę regionu

Jedno z najszerszych badań, z którego wyników warto korzystać, to Pomorskie Obserwatorium Gospodarcze. Jest to cykliczne badanie kondycji sektora MSP w województwie pomorskim, obecnie realizowane w projekcie "Razem dla rozwoju kościerskich przedsiębiorstw". Szczególna uwaga ekspertów kierowana jest na sprawdzanie kondycji firm. Ustalenia z tej oceny pozwolą na obiektywną analizę potrzeb i możliwości rozwoju lokalnego sektora MSP.

Tegoroczne obserwatorium obejmie badanie potencjału, kondycji i dynamiki małych i średnich przedsiębiorstw w woj. pomorskim oraz potencjału rozwojowego mikroprzedsiębiorstw w wybranych powiatach województwa pomorskiego. W efekcie powstanie szczegółowy obraz kondycji firm powiatu kościerskiego na tle MSP w województwie pomorskim.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Coś dla twórców, czyli branża kreatywna w sieci

Z kolei badania w projekcie "Sieć kreatywnego biznesu" obejmują przedsiębiorstwa zajmujące się np. reklamą, architekturą, sztuką, rękodziełem, projektowaniem graficznym i wzornictwem przemysłowym, przemysłem filmowym i muzycznym, fotografowaniem, mediami, grami komputerowymi i oprogramowaniem, wydawnictwami, sztukami wizualnymi i scenicznymi. Mają pomóc w rozwoju sektora przemysłów kreatywnych w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim.

- W grudniu 2011 roku przeprowadziliśmy badania dotyczące potrzeb szkoleniowych firm z sektora. Przedsiębiorcy najczęściej wskazywali na potrzebę rozwoju umiejętności technicznych, np. informatycznych, projektowania, design produktu, oraz kreatywności, np. zarządzanie talentami. Zapytaliśmy też, w jakich szkoleniach firmy chciałyby uczestniczyć, i tu najwięcej, bo aż 38,5 proc. udzielonych odpowiedzi wskazywało na szkolenia w zakresie marketingu i IT. Drugim co do popularności zagadnieniem okazało się tworzenia usług, treści lub produktów - ponad 21 proc. odpowiedzi. Stąd najbliższe szkolenia, które się odbędą już w kwietniu i maju, będą dotyczyły tych zagadnień - mówi Emilia Drozd-Kochanowicz.

Szkolenia to nie wszystko. Na wiosnę wprowadzona zostanie nowa usługa - audyt potrzeb rozwojowych. Konsultanci przeanalizują dotychczasową działalność firmy i pomogą w ustaleniu potencjalnych kierunków rozwoju. Po przeprowadzonych analizach wskażą działania, które firma mogłaby podjąć, aby osiągnąć swoje cele biznesowe. Oferowane będą również interaktywne warsztaty nauczające strategicznej gry biznesowej, uczące podejmowania strategicznych decyzji.

Coś dla pomysłowych, czyli dowiedz się, na czym polega pomoc anioła...

Szkolenia, doradztwo i konsulting są ważnymi rodzajami usług w projekcie Inwestornia.pl, który inicjuje kontakty pomiędzy autorami interesujących pomysłów biznesowych a "aniołami biznesu" - prywatnymi inwestorami, posiadającymi kapitał na realizację najbardziej interesujących przedsięwzięć. Głównym narzędziem służącym kojarzeniu pomysłodawców i potencjalnych inwestorów jest platforma internetowa Inwestornia.pl . Umożliwia ona autorom innowacyjnych pomysłów biznesowych zaprezentowanie swoich rozwiązań potencjalnie zainteresowanym indywidualnym inwestorom oraz sieciom aniołów biznesu. Zamieszczone na platformie informacje oraz generator biznesplanów umożliwiają pomysłodawcom rzetelne opracowanie przedsięwzięcia w formie profesjonalnego biznesplanu. Serwis informuje również o wydarzeniach, szkoleniach, warsztatach itp. Ponadto co roku dla pomysłodawców organizowany jest konkurs "Napisz biznesplan z inwestornią", gdzie autorzy najlepszych pomysłów zyskują możliwość bezpośredniej prezentacji przed inwestorami.

Coś dla chcących rozwijać swoją firmę poprzez strategię odpowiedzialnego biznesu

Ostatnio coraz ważniejsze staje się wdrażanie w przedsiębiorstwach zasad społecznej odpowiedzialności biznesu. Z badań dokonywanych przez ARP wynika, że około 70 proc. pomorskich firm zainteresowanych jest stosowaniem u siebie strategii CSR (ang. Corporate Social Responsibility). Nie każda firma wie, jak to robić i czy warto. Szkolenia, organizowane przez ARP w ramach międzynarodowego projektu RespEn, umożliwiają przekazanie właścicielom małych i średnich firm praktycznej wiedzy na temat korzyści, jakie oferuje nowoczesna koncepcja zarządzania - społeczna odpowiedzialność biznesu. Podczas zaplanowanych seminariów i warsztatów polscy i zagraniczni eksperci dzielą się swoim doświadczeniem we wdrażaniu strategii CSR oraz krok po kroku omawiają dostępne narzędzia wspomagające ten proces. Szkolenia te uzupełniane są wizytami studyjnymi oraz spotkaniami kooperacyjnymi z liderami społecznej odpowiedzialności na szwedzkim rynku, co umożliwia podjęcie międzynarodowej współpracy biznesowej. RespEn (Responsible Entrepreneurship, czyli odpowiedzialna przedsiębiorczość) realizowany jest we współpracy z Centrum Rozwoju Przemysłu w Kalmarze.

Coś dla tych, którzy już poznali trochę UE

Wsparcie uzyskują też małe i średnie podmioty, beneficjenci dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. - Wiemy, że uzyskanie dotacji rozwojowej stwarza firmom nie tylko nowe możliwości, ale także stawia wyzwania - mówi Karolina Freda-Jędrzejewska, kierownik projektu "Szkolenia na miarę pomorskich firm". Uczestnikami projektu są właściciele oraz pracownicy mikro, małych i średnich firm z branż kluczowych, działających na terenie województwa pomorskiego. 50 proc. uczestników szkoleń stanowią osoby z wykształceniem najwyżej średnim. Tematyka spotkań organizowanych w ramach tego projektu została opracowana także na podstawie wyników badań oraz doświadczeń w realizacji poprzedniej edycji projektu "Szkolenia na miarę mikrofirm".

Kompendium - jubileuszowy maj pod znakiem Forum Przedsiębiorczości

Wszystkiego na temat usług na rzecz rozwoju przedsiębiorczości można się dowiedzieć u źródła, podczas Pomorskiego Forum Przedsiębiorczości - największej imprezy gospodarczej dla przedsiębiorców realizowanej przez ARP SA. To cykl spotkań biznesowych, których celem jest podejmowanie ważnych i aktualnych tematów dotyczących zakładania i rozwijania działalności gospodarczej. I w tym wypadku w wyborze tematyki sesji prezentacyjnych, paneli dyskusyjnych i warsztatów wykorzystywane są wyniki badań sektora przedsiębiorstw. O trafności tych wyborów świadczy fakt, że wydarzenie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, skupiając co roku setki przedsiębiorców w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. 10 maja 2012 roku odbędzie się kolejna, VII już edycja Pomorskiego Forum Przedsiębiorczości, która na dodatek przypada w 20-lecie istnienia Agencji Rozwoju Pomorza. Forum, towarzyszące jubileuszowym uroczystościom, będzie się składać z kilku bloków tematycznych. Jeden z nich dotyczyć ma finansowania, drugi społecznej odpowiedzialności biznesu, trzeci postanowiono poświęcić przemysłom kreatywnym, a czwarty - internetowi w małych i średnich firmach. Tematem spinającym te obszary ma być partnerstwo lokalne.

- Po raz pierwszy chcemy poruszyć ten temat - mówi dyrektor Katarzyna Matuszak. - Przedstawimy, czym jest partnerstwo lokalne, dlaczego warto współpracować, jakie płyną z tego korzyści. Obecnie w Kościerzynie powstaje tego typu partnerstwo, którego ARP jest inicjatorem. Fora sprzyjają merytorycznym dyskusjom i naprawdę są miejscami, gdzie można uzyskać praktyczne informacje. Dlatego też zapraszamy serdecznie przedsiębiorców, już dziś. Do zobaczenia w Gdyni.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki