MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Abdulrazak Gurnah laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2021

Henryk Tronowicz
Abdulrazak Gurnah
Abdulrazak Gurnah Gary Doak /eyevine/EAST NEWS
Akademia Szwedzka dzisiaj przyznała Literacką Nagrodę Nobla. Nagrodę otrzymał Abdulrazak Gurnah, powieściopisarz z Tanzanii, mieszkający w Wielkiej Brytanii i piszący po angielsku. Jego pierwszy język to suahili.

Abdulrazak Gurnah urodził się w roku 1948 na wyspie Zanzibar. W wieku 18 lat przyjechał do Wielkiej Brytanii jako uchodźca uciekający przed prześladowaniami mniejszości muzułmańskiej.

Laudację wygłosił Anders Olsson, przewodniczący Komitetu Noblowskiego, który między innymi powiedział:

- Od premiery powieści Abdulrazaka Gurnaha "Paradise" w roku 1994, autor jest powszechnie uważany za jednego z najważniejszych postkolonialnych pisarzy na świecie. W każdej z dziesięciu powieści konsekwentnie i wielką empatią analizuje skutki kolonializmu w Afryce Wschodniej oraz jego wpływ na życie jednostek odciętych od korzeni i zmuszonych do migracji. Bohaterowie Gurnaha, czy to w Anglii, czy na kontynencie afrykańskim, tkwią w otchłani między kulturami i kontynentami, między życiem, które zostawili za sobą i tym, które dopiero nadejdzie. Mierzą się z rasizmem i uprzedzeniami, ale też aby uniknąć starcia z rzeczywistością, zmuszeni są ukrywać prawdę lub na nowo wymyślać własną biografię. Książki Gurnaha malują barwny, szczegółowy obraz innej, mniej znanej czytelnikom Afryki, wybrzeża Oceanu Indyjskiego, obszaru naznaczonego niewolnictwem i wciąż zmieniającymi się formami prześladowań ze strony różnych reżimów i potęg kolonialnych: Portugalczyków, Hindusów, Arabów, Niemców, Brytyjczyków. Zanzibar był miejscem kosmopolitycznym na długo przed globalizacją.

Jest w niej inna historia, indywidualne opowieści i losy, które nie poddają się kolonialnej wizji historii. W jego historiach obecny jest Koran, "Opowieści z tysiąca i jednej nocy", w jego angielszczyźnie można odszukać ślady suahili, arabskiego, hindi i niemieckiego.

W uzasadnieniu zaznaczono, że Abdulrazak Gurnah został wyróżniony m.in. za bezkompromisowe i wnikliwe opisywanie skutków kolonializmu oraz losu uchodźców pomiędzy kulturami i kontynentami.

Przewodniczący komitetu noblowskiego podkreślił też, że choć noblista czerpie z brytyjskiej tradycji literackiej, w jego twórczości wyraźne są też wpływy innych kultur.
Na liście faworytów najczęściej pojawiały się w tym roku nazwiska francuskiej pisarki Annie Ernaux oraz pochodzącego z Kenii Ngugiwa Thiong'o.

od 7 lat
Wideo

Potężne ulewy i gradobicia. Strażacy walczyli żywiołem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki