Dominika Putto i Adrian Kłos na podium kajakarskiego Pucharu Świata

KF
PZKaj.pl
Osiem razy na podium stawali reprezentanci Polski w rozegranym w węgierskim Szeged kajakowym Pucharze Świata. W tym gronie znaleźli się: dwukrotnie Dominika Putto, kajakarka Zawiszy oraz Adrian Kłos, kanadyjkarz Astorii. Ogromne powody do satysfakcji miał też bydgoski szkoleniowiec Ryszard Hoppe, którego kajakowa dwójka zdobyła kwalifikację na IO w Paryżu.

Regaty w Szeged były pierwszym międzynarodowym sprawdzianem przed rozpoczynającymi się za dwa miesiące w Paryżu igrzyskami olimpijskim.

Zanim rozpoczęło się pucharowe ściganie rozdane zostały ostatnie przepustki do stolicy Francji. Szansę wywalczenia kwalifikacji wykorzystała kajakowa dwójka przygotowywana przez bydgoskiego szkoleniowca Ryszarda Hoppego. A zadanie mieli szalenie trudne, gdyż do Paryża kwalifikowali się tylko zwycięzcy. Jakub Stepun wraz z Przemysławem Korsakiem sprostali temu zadaniu wyprzedzając w decydującym biegu K-2 500 m o 0,22 sekundy startującą pod neutralną flagą dwójkę za wschodniej granicy. Ta sztuka nie udała się kanadyjkowej dwójce Aleksander Kitewski (były reprezentant Zawiszy), Arsen Śliwiński, która w C-2 500 m zajęła drugą pozycję.

Później rozpoczęły się regaty PŚ, w bardzo mocnej obsadzie. W pierwszym finale K-4 500 m bardzo udanie zaprezentowały się aktualne wicemistrzynie świata: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto. Polki, pokonały aktualne mistrzynie globu Nowozelandki, lecz nieznaczne uległy Niemkom, z byłą kajakarką naszego kraju Pauliną Paszek na szlaku. Na 6. miejscu uplasowała się druga polska czwórka z Heleną Wiśniewską i Sandrą Ostrowską z Zawiszy.

Putto wystąpiła również w nieolimpijskiej konkurencji K-1 200 m, gdzie również minęła metę jako druga za Chinką Mengdie Yin, a przed Brytyjką Emily Lewis.

O pechu mogą mówić wicemistrzynie świata w kajakowej dwójce na 500 m Martyna Klatt, Helena Wiśniewska. W przedbiegu Polki dwukrotnie zaliczyły falstart i zostały zdyskwalifikowane. Druga polska dwójka Justyna Iskrzycka, Katarzyna Kołodziejczyk (Zawisza) awansowała do finału i tam zajęła 4. miejsce.

W finale kanadyjek dwójek na nieolimpijskim dystansie 1000 m wystąpili Kacper Sieradzan i Adrian Kłos (Astoria). Biało-czerwoni spisali się bardzo dobrze zajmując 2. miejsce za dwójką z Włoch, a trzeci byli Brazylijczycy.

Polska reprezentacja ostatecznie zdobyła 8 medali, w tym złoty, 6 srebrnych i brązowy. Zwycięstwo odniósł w C-1 200 m Oleksii Koliadych, a drugiej miejsce zajęli jeszcze: K-1 500 m - Sławomir Witczak, K-1 200 m - Jakub Stepun, C-2 mikst - Sylwia Szczerbińska, Aleksander Kitewski, a trzecie K-1 1000 m Justyna Iskrzycka. To jednak wszystkie konkurencje nieolimpijskie. Finał B w C-1 500 m wygrał Juliusz Kitewski (Zawisza).